Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski otkrio je da mu se Aleksandar Lukašenko, predsjednik Bjelorusije, telefonski ispričao nakon izbijanja rata 2022. godine zbog uloge Bjelorusije u ruskoj invaziji na Ukrajinu. Tijekom opširnog razgovora s popularnim voditeljem podcasta Lexom Fridmanom, objavljenom prije nekoliko dana, Zelenski je evocirao prve trenutke rata, opisujući kako su on i njegova supruga bili probuđeni raketnim napadima u četiri sata ujutro prema lokalnom vremenu, piše Business Insider.
"Moja djeca su spavala, ali moja supruga je bila budna. Čuli smo udare. Bili su to raketni napadi", rekao je Zelenski, prema prijevodu koji je osigurao Fridman u svom podcastu. "Nekoliko dana poslije, nakon prvih dana rata, razgovarao sam s Lukašenkom preko telefona", dodao je Zelenski. Zelenski je detaljno prepričao taj razgovor.
On tvrdi da je išao ovako: "On se ispričao. Rekao je: 'Nisam to bio ja. Rakete su lansirane s mog teritorija, ali Putin ih je lansirao.' To su njegove riječi. Imam svjedoke. 'Rekao mi je: "Ispričavam se. Ali vjeruj mi. Volodja, to nisam bio ja. Ja nisam taj koji upravlja. Nisam ja taj koji upravlja", rekao mi je. "To su samo rakete. To je Putin. Rekao sam mu da to ne čini. Ovo je učinjeno bez mene."' Rekao sam mu da mu vjerujem. Rekao sam mu: 'I ti si ubojica, samo da znaš.' A on mi je rekao: 'Moraš razumjeti, ne možeš se boriti protiv Rusa.' Odgovorio sam mu da se nikada nismo borili protiv njih. Rekao sam: 'Ovo je rat, rakete su došle s tvoje zemlje, iz Bjelorusije. Kako si to dopustio?'"
Zelenski je dodatno otkrio kako je Lukašenko, u sklopu svoje navodne isprike, sugerirao da Ukrajina uzvrati napadom na bjelorusku naftnu rafineriju. "Pogodi rafineriju, znaš koliko mi znači", citirao je Zelenski navodne Lukašenkove riječi. Međutim, u ponedjeljak je glasnogovornica bjeloruskog čelnika opovrgnula tvrdnje o isprici.
"Predsjednik Bjelorusije nije se ispričao Zelenskom jer jednostavno nemamo razloga za ispriku", izjavila je Natalija Eismont, Lukašenkova glasnogovornica, za proruski medij RBC News. Eismont je potvrdila da se telefonski razgovor između dvojice lidera doista dogodio nekoliko dana nakon početka rata, no tvrdi da je bjeloruski vođa, umjesto isprike, kritizirao Zelenskog i njegove politike, optužujući ih za eskalaciju sukoba. Eismont tvrdi da je Lukašenkov najmlađi sin omogućio razgovor dvojice lidera koristeći kontakt Zelenskog pohranjen u svom telefonu.
Od raspada SSSR-a 1991., Bjelorusija je održavala čvrste veze s Rusijom, a Lukašenko, koji je na vlasti od 1994., već dugo je Putinov bliski saveznik. Početkom 2022. Lukašenko je u Bjelorusiju primio oko 30.000 ruskih vojnika s opremom. Ruske snage su se okupile na bjelorusko-ukrajinskoj granici prije napada na Kijev sa sjevera.
Bjelorusija, ključna tranzitna zemlja za ruski energent prema Europi, snažno ovisi o trgovini s Moskvom. To je posebno izraženo nakon što su zapadne sankcije 2022. drastično smanjile bjeloruski izvoz u EU. Prema Lukašenkovoj vladi, Rusija čini više od 50% bjeloruske trgovine, dok njemački analitičari procjenjuju da je taj udio premašio 60% u prvoj godini rata.
FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Kada bi doista posegnula za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije
Ako je to istina, onda Zelenski traži ukidanje sankcija protiv Bjelorusije. Ali nisi i nećeš jer je tebi samo zaoštravanje situacije na pameti. 🤡 prestani biti američka pudlica i bori se za svoj narod jer će ti u ratu protiv Rusije svi izginuti za američke interese.