Držeći ključeve Hrvatskog sabora u rukama, akademik Željko Reiner drži i konce aktualnih političkih igara, pa iako toga u svojoj poslušnosti vodstvu stranke na čelu s Tomislavom Karamarkom možda i nije svjestan, samim time i rješenja političke krize. Ovisno o tomu koji će od političkih zahtjeva prije ponuditi saborskim zastupnicima na izglasavanje, Reiner Hrvatsku može odvesti u jednom ili drugom smjeru. Hrvatska upravo svjedoči pravom značenju političkih fraza o tomu da je procedura majka ili temelj demokracije. Aktualni događaji još jednom pokazuju važnost donošenja kvalitetnih propisa, njihova poštivanja i tumačenja. Ustav, zakoni i Poslovnik Hrvatskog sabora ne nude izravne odgovore za sva proceduralna pitanja koja trenutačno producira beskrajno maštovita politika. Stoga je i Reiner prekjučer za Dnevnik HTV-a posegnuo za logikom. Zaključio je kako je logično prvo raspravljati o pitanju povjerenja premijeru Tihomiru Oreškoviću na zahtjev HDZ-a (do 7. srpnja to mogu povući) jer, ako mu se izglasa nepovjerenje, pada i Vlada pa je onda besmisleno glasovati o povjerenju bilo kojeg drugog člana Vlade.
Čekaju i Povjerenstvo
Da se pita SDP, čiji su zastupnici prvi podnijeli zahtjev za propitivanje povjerenja prvom potpredsjedniku Vlade Tomislavu Karamarku, oni bi inzistirali na kronološkoj logici. Obje su logike legitimne, a koja će se primijeniti, odluka je na šefu Sabora i HDZ-u, a njima je, barem zasad, logično i čekati odluku Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa o Karamarku. Hrvatski laburisti, koji su posljednji podnijeli zahtjev za raspuštanje Hrvatskog sabora, slijedom Reinerove logike vjerojatno bi sada rekli da je najlogičnije prvo o njihovu zahtjevu odlučivati jer, odluči li većina zastupnika da se Hrvatski sabor raspusti, onda je nepotrebno glasovati o povjerenju Oreškoviću i Karamarku jer se sve ruši i ide na nove izbore. Međutim, tu na scenu dolazi Reiner i u nedostatku propisanih pravila, njegova odnosno HDZ-ova logika.
Karamarka brane do 18. lipnja
Ustav propisuje da se Hrvatski sabor može raspustiti odluči li tako većina zastupnika, ali ništa više od toga. Ni tko to može predložiti, a ni kad se to mora uvrstiti na dnevni red. Ako ne mora, zašto bi Reiner postupao na štetu HDZ-a!? Kad je pak riječ o pitanju odgovornosti predsjednika ili člana Vlade i Vlade u cjelini, Poslovnikom Hrvatskog sabora propisani su rokovi kad se najranije i najkasnije o tomu može glasovati. Unutar tih rokova Reiner i HDZ mogu odlučiti što će i kada staviti na glasovanje. Ako je interes HDZ-a “preslagivanje” i zaštita Karamarka, onda im je u interesu da se prvo odlučuje o izglasavanju nepovjerenja premijeru, a time mogu manipulirati sve do 18. lipnja kad je zadnji dan roka kad Sabor mora odlučivati o povjerenju Karamarku. Ocijeni li SDP da HDZ ima šanse presložiti Vladu, onda neće glasovati protiv Oreškovića. Most je protiv rušenja premijera i Vlade te “preslagivanja” pa bi i oni radije na izbore nego da HDZ-u daju šansu za neku krnju Vladu, do čega bi dovela i ostavka Oreškovića.
Tko je Petrov da odlucuje o svim ministrima u Vladi? Tko je Petrov da odlucuje tko ce biti u predsjednistvu HDZ-a?Tko je Petrov?Psihijatar,manipulator,provincijalni muljator koji prijeti da ce polomiti zube oni koji ugrozavaju ideju Mosta.Koju ideju?Grizli ideju?Je li potpredsjednik Vlade RH ili prekupac mandarina?