Prošle je godine u 44 zemlje Sjeverne Amerike, Europe i istočne Azije azil zatražilo čak 612.700 ljudi, što je 28 posto više nego 2012. i najviše od 2001. godine, stoji u izvješću UNHCR-a o tražiteljima azila za 2013. godinu. Najviše zahtjeva za azil bilo je u zemljama Europske unije, koje su primile 484.600 zahtjeva, što je 32-postotno povećanje u odnosu na prethodnu godinu. Najviše tražitelja azila dolazi iz Sirije, Ruske Federacije, Afganistana, Iraka i Srbije. Najviše molbi za azil primila je Njemačke, a slijede je Sjedinjene Države, Francuska, Švedska i Turska.
Kanada u vodstvu
Iako je broj tražitelja azila u istočnoj Aziji (Japan, Australija i Južna Koreja) bitno manji nego u Europi i Sjevernoj Americi, i u tim zemljama zabilježen je velik rast broja zahtjeva.
I Hrvatska se nalazi među 44 zemlje koje su obrađene u ovome izvješću, no mogli bismo reći da ona popravlja europski prosjek zato što je kod nas u 2013. azil zatražilo osam posto manje tražitelja nego godinu prije. Tako je u Hrvatsku u 2012. ušlo 1190, a u 2013. 1090. Broj azilanata bio je u padu u još deset europskih zemalja, a najveći pad (više od 6000) zabilježile su Švicarska i Belgija. Izvan Europe najveći pad od 10.120 azilanata manje zabilježila je Kanada.
Na prezentaciji ovoga izvješća u sjedištu UNHCR u Ženevi rečeno je da je do golemog porasta broja azilanata došlo zbog rata u Siriji.
Krize djeluju na daljinu
“Velik broj izbjeglica iz Sirije pokazuje nam da se stanje u toj zemlji odražava i na druge regije i na zemlje koje geografski dosta udaljene od Sirije”, kazao je Volker Turk iz UNHCR-a. On je također naglasio da bi krize i sukobi u Južnom Sudanu i Srednjoafričkoj republici mogli utjecati na povećanje broja azilanata u 2014.
Zanimljivi su i podaci o tome koliko tražitelja azila dobiva pozitivan odgovora na svoju molbu. Tako se azilantima iz Sirije, Somalije, Afganistana, Eritreje i Iraka na molbu odgovara pozitivno u postotku od 62 do 95 posto, dok se azilantima iz Ruske Federacije (uglavnom su to Čečeni) te iz Srbija i s Kosova azil odobrava u pet do 28 posto slučajeva.
Hvala Bogu!