Uzgajaju jabuke, dunje, cikoriju, batat, lavandu, rogač, smokve, prave pekmeze, sokove, čajeve, čips, prirodnu kozmetiku, ulja, brašna, kaše... Ratari su i stočari, imaju mini sirane, farme ovaca, koza, krava, svinja, jelena, pataka, njihove farme čiste roboti, njive snimaju dronovi, kompjutorski se računa i bilježi koliko kojoj životinji treba hrane... Inovativni su čuvari tradicije i marljivi poljoprivredni proizvođači o kojima smo u proteklih devet godina u sklopu izbora za najbolje obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo – Zlata vrijedan objavili čak 213 reportaža. Ove ćemo godine predstaviti finaliste jubilarnog, desetog izbora za najbolji OPG.
Ideja o izboru rodila se 2014., u godini koju je na 66. zasjedanju Glavna skupština Ujedinjenih naroda službeno proglasila Međunarodnom godinom obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. S ciljem promoviranja ljudi koji su odlučili živjeti i raditi na selu proizvodeći hranu za sve nas, Večernji list i Ministarstvo poljoprivrede te su godine pokrenuli projekt Zlata vrijedan. Prve je godine žiri među 21 OPG-om iz cijele Hrvatske (svaku županiju i grad Zagreb predstavlja po jedno gospodarstvo) odabrao tri najbolja, a o četvrtoj su nagradi odlučili Večernjakovi čitatelji. Već iduće godine u izbor je dodana još jedna kategorija, ona za najbolju mladu nadu u poljoprivredi.
Tradicionalni izbor nije zaustavila ni pandemija, u kojoj su naši vrijedni poljoprivrednici pokazali da im nije nikakav problem u trenu organizirati online tržnice i dostavu kako bi njihovi svježi proizvodi došli do naših kućnih pragova. Ako netko prije i nije, tada je spoznao i osvijestio važnost njihova posla – proizvodnja hrane za sve nas.
Serijalom reportaža o životu i radu na selu nastojali smo pokazati da osim neobrađenih njiva i pustih kuća postoji i druga slika hrvatskog sela, ona u kojoj poljoprivrednici ustaju u osvit zore, odlaze na polja, u staje, svinjce, voćnjake, vinograde... Bore se i s vremenskim (ne)prilikama koje im svu muku mogu odnijeti u trenu, ali i s birokracijom koja vrlo često zna biti i kruta, i komplicirana, i suluda. Katkad im se čini da će morati odustati, no onda nađu snage da nastave jer vide smisao u onome što rade.
Sama završnica izbora svake je godine bila prigoda da se poljoprivredni proizvođači iz cijele Hrvatske okupe na jednome mjestu, razmijene iskustva, dogovore suradnju, druže se i zajednički poslušaju tko su, odlukom žirija kojim sve ove godine predsjeda Stjepan Blažević iz Večernjeg lista, dobitnici. Obitelj Sever slavila je na dodjeli u Ribniku u Karlovačkoj županiji, supružnici Jančo u Drinovcima, na imanju obitelji Skelin, Šahdanovići na Državnoj ergeli u Đakovu, Pranjići i Puškarići na seoskom gospodarstvu Kezele, Bačanijevi u Pučkom otvorenom učilištu u Velikoj Gorici, Trbušići u Podravkinom rekreacijskom centru u Koprivnici, Kuharići na Etno farmi Mirnovec u Samoboru. Da su pobijedili, Trojanovići su doznali na imanju Moslavačka priča u Maloj Ludini, gdje je bila lanjska dodjela.
Utrka za deseti Agro Oskar počinje uskoro i nakon što tijekom srpnja i kolovoza reportažama predstavimo finaliste, u rujnu ćemo doznati tko u Hrvatskoj ima najbolje obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo. Na stanicama Večernjeg lista, kao i na našem portalu vecernji.hr, predstavit ćemo i troje mladih poljoprivrednika koji se u sklopu projekta Zlata vrijedan natječu u kategoriji mlade nade. Partner projekta, Hrvatska radio-televizija, priloge o nominiranima prikazivat će u emisiji "Dobro jutro, Hrvatska".
O pobjednicima su uvijek odlučivale nijanse, tako će zacijelo biti i ove godine. Jer svi su finalisti uvijek bili jednako – zlata vrijedni.
>> VIDEO: Ovih pet sobnih biljaka donosi sreću i novac, a Instagram luduje za njima