Priznavanje marke Lički krumpir bit će još jednom predstavljen, opisan, opjevan, oslikan i ponuđen na Danu krumpira u Lovincu 27.rujna, na cjelodnevnoj manifestaciji punoj zanimljivih događanja. Tako će svoje reći znanost, struka, proizvođači merkantilnog i sjemenskog krumpira, te opreme za proizvodnju krumpira, a ponuditi nutricionisti i tradicionalni kuhari, te pokazati slikari i pisci.
Rječju, svatko tko u srcu nosi krumpir doći će na svoje. Pitanje je jedino hoće li na svoje doći registrirani proizvođači, jer marka podrazumijeva određenu kakvoću i propisanu tehnologiju koju potrošači moraju prepoznati i nešto skuplje platiti. Zato je za pozdraviti aktivnost općine Lovinnac, koja je svojom firmom i najvećom proizvodnjom preuzela vodstvo u vraćanju liderstva Ličkome krumpiru, koji ima prostora za plodored i stoke za organski gnoj, a ne sadi se kao monokultura, kao u nekim krumpiraškim enklavama, koje se također hvale krumpirom, ali takav uzgoj zahtjeva (i u gomolju ostavlja) puno više kemije i vode a manje poželjne suhe tvari.
- Pokusi su do sada pokazali da je isplativa proizvodnja i u tom visokom standardu moguća i najboljim evropskim selekcijama, ali i prije dva stoljeća introduciranim i udomaćenim sortama poput koravca, plavca, aprovizačkog, koji su poput poluranjke u samostanu na Blidnju i u Lici pronađeni i sačuvani po nekim zabitima, čuli smo od "krumpiraša“ prof. dr. Milana Poljaka, koji je i sam u tome sudjelovao.
Mi bismo rekli, kvalitetan krumpir (jeste li znali za hranjivost, c vitamin i sl) važan je i u prehrani, nutricionizmu, pa sve do delikatesnih pripravaka, a izbirljiv je po ekološkim uvjetima zbog nadmorske visine, razlike u dnevnim i noćnim temperaturama Liku baš voli!
>> Lovinac zove na Lički krumpir
>> Spas ličkog krumpira ovisi o fondovima EU i slozi proizvođača