Znanstvenici u Novom Meksiku mrtvim pticama daju novi život nekonvencionalnim pristupom istraživanju divljih životinja jer preparirane ptice pretvaraju u dronove kako bi proučavali letenje.
Dr. Mostafa Hassanalian, profesor strojarstva s Instituta za rudarstvo i tehnologiju Novog Meksika u Socorru, koji vodi projekt otkrio je da umjetne, mehaničke ptice nisu dale rezultate koje je tražio. "Došli smo na ideju da možemo upotrijebiti... mrtve ptice i od njih napraviti dron", rekao je.
Dronovi od prepariranih ptica trenutno se testiraju u namjenski izgrađenom kavezu na sveučilištu i mogu se koristiti za bolje razumijevanje formiranja i obrazaca leta jata. To se pak može primijeniti na zrakoplovnu industriju, rekao je Hassanalian.
"Ako naučimo kako ove ptice upravljaju ... energijom između sebe, možemo (to) primijeniti u budućnosti u zrakoplovnoj industriji kako bismo uštedjeli više energije i goriva", rekao je. Znanstvenik Brenden Herkenhoff s New Mexico Techa fokusira svoje istraživanje na boju i učinkovitost leta.
Dok mnogi misle da je boja ptice način privlačenja partnera ili kamuflaže, Herkenhoff proučava kako boja utječe na učinkovitost leta. "Proveli smo eksperimente i utvrdili da za naše zrakoplove s fiksnim krilima primjena određene boje može promijeniti učinkovitost leta. Vjerujemo da isto vrijedi i za ptice", rekao je.
Prototipovi preparirane ptice lete najviše 20 minuta, pa je sljedeća faza pronaći način da lete duže i provesti testove u divljini među živim pticama, rekao je Hassanalian.
VIDEO Rezolucija Zemlja čistila diljem Hrvatske na Dan planeta Zemlje
Više zelenih tema pronađite na Rezolucija Zemlja!