60. godišnjica tragedije

'Pogledao sam na sat da vidim kad ću točno umrijeti'

Ljubomir Gudelj, umirovljeni kriminalist
Foto: Borna Filic/PIXSELL
1/2
Autor
Sandra Golemac
31.10.2014.
u 07:36

Nesreća se dogodila oko 9 sati, dan uoči blagdana Svih svetih. Vozač je krenuo s Mirogoja i spustio ručnu kočnicu... ulazeći u prvi zavoj, kada je htio uključiti tračničku kočnicu, opazio je da ona ne djeluje...

– Nekoliko sekundi prije kobne nesreće u tramvaju je bila apsolutna tišina. Jedni su strahovali, a drugi se nadali da ćemo se zaustaviti na ravnici prema Ribnjaku. Ali, dogodilo se ono najgore. Izletio je iz tračnica i prevrnuo se. Prizori su bili stravični. Ljude su izvlačili, tijela su bila posvuda, nije se znalo tko je živ, a tko mrtav – prisjetio se Željko Horvatić (80), predsjednik Akademije pravnih znanosti Hrvatske, koji se prije točno 60 godina vozio kobnom "trinaesticom" na strmoj mirogojskoj pruzi.

Foto: Jurica Galoic/PIXSELL

Nesreća ga je izbacila kroz krov, po tijelu mu je bilo iverje, a samo mu je lijeva ruka bila slodobda. Pogledao je na sat, kaže, da vidi u koliko će sati umrijeti. Mislio je da su mu to posljednji trenuci. Ali, od šoka, jer nije imao ozljede opasne po život, tek iščašenje kuka i ramena.

– U tramvaju je bilo ukupno 55 putnika. Njih 19 je poginulo, a ostali su imali sreće. Vozio sam se tada s majkom i djedom . Svi smo preživjeli – kaže Horvatić koji je u to vrijeme radio kao novinar.

Nakon nesreće odmah je na lice mjesta došao Ljubomir Gudelj, danas umirovljeni kriminalistički inspektor. Došao je, kaže, doma oko 7 sati ujutro nakon noćne smjene i tek što je krenuo spavati, primio e poziv.

– Bio je to pravi krš. Trupla posvuda, dijelovi tijela, jauci ranjenih... Teški su to prizori. Bio sam tada mladi tehničar u ekipi za očevid, zadužen za identificiranje žrtava – istaknuo je 90-godišnji Ljubomir Gudelj.

Foto: Borna Filic/PIXSELL

– Poslali su me na sudsku medicinu. Doveli su leš majke i djeteta. Majku smo uspjeli identificirati po papilarnim linijama kažiprsta desne ruke jer su osobne karte tada imale otiske prstiju, no dijete? Pretpostavili smo identitet jer je bilo s majkom – kaže prisjećajući se kako su Zagrepčani dolazili i odlazili tražeći među stradalima svoje najmilije.

Koliko ga sjećanje služi, dodaje, jedini pješak koji je nastradao bio je jedan student pete godine medicine. Nekoliko godina nakon nesreće, Gudelj se oženio i doznao da je upravo taj pješak bio sin njegova šogora.

Foto: Anto Magzan/Pixsell

Nesreća se dogodila oko 9 sati, dan uoči blagdana Svih svetih.Vozač je krenuo s Mirogoja i spustio ručnu kočnicu za 4 od pet okretaja. Spuštajući se nizbrdo i, ulazeći u prvi zavoj, kada je htio uključiti tračničku kočnicu, opazio je da ona ne djeluje.

Komentara 19

Avatar gladnijura
gladnijura
09:07 31.10.2014.

Broj 21, nosio je tramway na liniji Gore-Dolje sa Mihaljevca, zadnje stanice 14-ice.

Avatar gladnijura
gladnijura
09:05 31.10.2014.

Koliko se ja sijećam, tramway za Mirogoj je nosio broj 13.

PO
posluzitelj
14:58 02.11.2014.

ok...jel onda to bio tramvaj broj 5, 13 ili 21?!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije