Metropola je postala bogatija za čak 116 električara, frizera, slastičara, elektroničara... koji se mogu pohvaliti diplomom majstora obrtničkog zanimanja.
Najviši je to stupanj obrazovanja obrtnika, a otvara, među ostalim, mogućnost pokretanja vlastitog biznisa te edukacije novih generacija. Svakome od njih to je i dokaz kvalitete, ali i nagrada za uložen trud. I zato se na jučerašnjoj dodjeli diploma u Matici hrvatskih obrtnika ponos novopečenih majstora nije mogao skriti.
Vještine klesao u Austriji
Osmijeh s lica nije skidao ni Ramon Yudimir Noa Caraballo, Kubanac sa zagrebačkom adresom koji je položio majstorski ispit za automehaničara.
– Osim što se bavim autima, maneken sam i plesač. Ipak, auti su mi prva ljubav. Školu sam završio na Kubi, otkuda sam se prije devet godina doselio u Zagreb. To je profesija koja se neprestano razvija i zato moraš stalno i učiti – kaže Ramon.
Slaže se i Tomislav Leščić, novopečeni majstor tokar. Po struci je strojarski tehničar, upravo završava i fakultet, a majstorski je ispit odlučio položiti kako bi mogao naslijediti obiteljski kovinotokarski obrt. Svoj izbor, kaže, nikada ne bi mijenjao, a obrtništvo, osim što nudi konkretan posao, omogućava i kvalitetno doškolovanje. To ističe i predsjednik zagrebačke Obrtničke komore Mirza Šabić.
– Godinama je postojala neka skepsa prema obrtničkim zanimanjima. No, trend se mijenja, obrtnici su sve više na cijeni, plaće rastu, a svakome tko se ne boji primiti posla uspjeh je zagarantiran. Osim što daje kruh u ruke odmah po završetku škole, ovaj tip zanimanja otvara mogućnost daljnjeg obrazovanja i razvijanja potencijala – objašnjava Šabić.
A da uspije svatko tko uporno radi dokazuje i Damir Miler, jedan od tek nekoliko graditelja orgulja u zemlji. Jedini je koji je jučer dobio majstorsku diplomu za to zanimanje, ali i prvi kandidat za to nakon tri desetljeća. Znanje je klesao u svjetskom divu u proizvodnji orgulja, austrijskoj tvrtki Walcker, čiji instrument krasi i zagrebačku katedralu. A sve je počelo još u djetinjstvu.
– Kao mali sam svirao orgulje u crkvi u Dubravi, gdje sam odrastao, pa me zanimalo kako to sve funkcionira – kaže Damir.
Za uspjeh treba "zapeti"
Diplomom majstora može se pohvaliti i elektromehaničar Ivan Prügelhof, koji već godinama radi u obiteljskom obrtu te usto studira programiranje, a učenje za ispit nije mu teško palo.
– Prvo smo imali praktični dio, nakon toga test znanja. Nije bilo teško, sve se može kad se hoće – objašnjava Ivan.
Ponosna je bila i Martina Kozjak Barudžija, kozmetičarka i pedikerka koja radi u salonu koji je otvorila njezina mama.
– Završila sam školu za kozmetičarku, a s vremenom sam zavoljela i pedikuru. Majstorski sam ispit položila kako bih mogla školovati naučnike, kojih je, nažalost, malo. Većina smatra da je to lagan posao, no nije baš tako. Ali ako nešto voliš i “zapneš”, uspjeh je zagarantiran – zaključuje Martina.
Proslava 60. rođendana Večernjeg lista
taman smo ih sve zatrli kad evo pojavljuju se novi zanatlije