Fiksni telefon u kući na adresi Heinzelova 54 c i dalje zvoni, a "gazda" Marijan Brčina odgovara da je još ondje i da ne pregovara o iseljenju. Ništa sporno ne bi bilo da nije riječ o kući koja se mora srušiti kako bi se u punom profilu spojila Branimirova ulica od Zavrtnice do Heinzelove, što je prije 10 dana najavio gradonačelnik Milan Bandić, a nedavno su na teren izašli i strojevi. I dok bageri oko njegove kuće kopaju, Brčina s obitelji mirno čeka rješenje problema u koji ga je 2006. "uvalilo" Ministarstvo obitelji i branitelja.
Država se zabunila
Oni su, naime, Brčini najprije prodali kuću od 68 kvadrata za 37 tisuća kuna, a zatim prodaju poništili jer, kako kažu, nisu imali saznanja da je kuća na trasi planirane ceste. Slučaj se otad povlači po sudovima, a Državno odvjetništvo dalo je nalog Gradu da preuzme obvezu stambenog zbrinjavanja obitelji i druge obveze koje za državu mogu proizaći iz odluke suda u postupku revizije.
Grad je nedavno Brčini, supruzi i jednom sinu doživotno, u najam po zaštićenoj najamnini, ponudio stan od 70 kvadrata na Vrbanima, a drugom sinu s obitelji stan od 63 m² u Španskom na pet godina.
Grad će doraditi ponudu?
Brčina kaže da s tom javno objavljenom ponudom nije upoznat i tvrdi da mu se nitko je javlja.
– Nitko s nama nije kontaktirao o ponudi za napuštanje kuće, trebate vidjeti u Gradu što oni kažu – kazao je Brčina. Prije je govorio da na ponudu ne može pristati jer ništa ne dobiva trajno.
Iz Grada nismo doznali vode li se pregovori i jesu li dorađivali ponudu, no ističu da nije moguće donijeti konačnu odluku prije sudske revizije slučaja pa se nadaju da će Brčina pristati na suradnju.
Ovaj slučaj uopće ne razumijem. Pa postoji, koliko mi je poznato Zakon o izvlaštenju, upravo zbog ovakvih slučajeva kad pojedinac ometa ostvarenje javnog interesa. A to da mu je Ministarstvo branitelja prodalo stan na trasi buduće ulice je posljedica neusklađenssti državne i gradske razine, pa sad čovjek ispašta. U svakom sluačju, glupo je da se ulica ne spoji