Da je Grad naplatio sva potraživanja od dužnika za spomeničku rentu, zakupnine i komunalnu naknadu, ne bi imao potrebe smanjiti proračun milijardu kuna (sa 7,4 na 6,5 milijardi kuna) - toliko su mu dužne tvrtke i pojedinci.
Ne reagiraju na upite
I to samo oni koji duguju više od pedeset tisuća kuna. S ostalim dužnicima ukupni je dug na kraju prošle godine bio 1,7 milijardu kuna, a do danas se nije mnogo promijenio. Dužnike čiji je dug narastao na više od 50.000 kn otkrilo se nakon što su Odboru za kontrolu Gradske skupštine iz gradske uprave poslali podatke sa zaključnim datumima 30. travnja za komunalnu naknadu i zakupnine, te 15. lipnja za spomeničku rentu. Među najvećim su dužnicima tvrtke u likvidaciji ili stečaju. Za zakup prostora najviše duguje izdavačka kuća Mladost u stečaju - 28 mil. kuna, dok je rekorder u neplaćanju komunalne naknade profitabilna tvrtka Solidum-Žužić, poduzetnika Željka Žužića. On nije platio doprinos za tri objekta od 18,4 milijuna kuna. Iz Soliduma nisu odgovorili ni zašto nisu platili, ni namjeravaju li platiti račune. TŽV Gredelj najveći je dužnik za spomeničku rentu - 6,77 milijuna kuna. Iz Gredelja poručuju da je dogovor s Gradom "prebiti" taj novac za zemljište na kojem će Grad napraviti cestu od Vukomerečke do Slavonske avenije. Zanimljivo je da neke tvrtke ne plaćaju obaveze po više stavaka, a Grad uporno izlazi u susret. Među njima je Anić holding, poznat jer je postavljajući skelu probušio Meštrovićev reljef "Seljaci", koji ne plaća najam za prostor i spomeničku rentu na Trgu bana Jelačića 1. Osim toga duga, vlasnik Damir Anić ima prijašnji dug koji nije platio za zakup prostora i komunalnu naknadu tvrtke Zagreb papir, koja je sada u likvidaciji. Unatoč ukupnom dugu od 10 milijuna kuna, uredno vodi poslove oglašavanja u središtu Grada.
– U tijeku je plaćanje obveza Gradu – odgovorio nam je D. Anić, ne osvrćući se na dug tvrtke Zagreb papir. Slično kao s Anićem je i s tvrtkom Splendid vlasnika Bože Crnjca, koji je uvršten i na listu 800 najmoćnijih Hrvata, a u čijim se restoranima Dubravkin put i Okrugljak okuplja politička elita. On je dvije godine dužan spomeničku rentu upravo za ta dva lokala, a uz neplaćene račune za zakupninu i spomeničku rentu još dva objekta, dug mu se popeo na gotovo pola milijuna kuna. Još jedan od najmoćnijih Hrvata, Ante Žužul, vlasnik Školske knjige, ne plaća spomeničku rentu više od godinu dana za četiri svoje poslovnice u središtu, te duguje oko milijun i pol kuna.
Neće ni platiti
Na naš upit iz Školske knjige nisu reagirali, kao ni iz Industrogradnje, koja je za spomeničku rentu i komunalnu naknadu dužna 5,2 milijuna kuna. Nije se oglasio ni HUP Zagreb Anđelka Leke, koji drži lanac hotela, a koji nije platio komunalnu naknadu od 5,7 milijuna kuna. Gradu zakupninu i spomeničku rentu ne plaća ni tvrtka Reddo, koja je pod sumnjivim okolnostima preuzela niz objekata ZUSP-a, a dug je nešto manji od milijun kuna. Ljubljanska banka gnijezdi 900.000 kuna za 17 mjeseci spomeničke rente. Zanimljivo je da Grad tereti Ministarstvo financija za dug od milijun i pol kuna jer za deset prostora ne plaća zakupninu. Dug niti ne namjeravaju platiti. – Temeljem Zakona o Poreznoj upravi bivše su uprave društvenih prihoda ukinute, a njihove poslove, kao i prostor, preuzela Porezna uprava. Uprava prostor koristi bez ugovora, smatrajući da je RH vlasnik, a gradovi i općine nisu tražili plaćanje zakupnine – poručili su iz Ministarstva. Odvjetnički uredi Hanžeković i Marković&Plišo, koji u sudskim postupcima zastupaju Grad, također svom poslodavcu duguju 73.000, odnosno 110.000 kuna. Vidoje Bulum, voditelj pravne službe Grada, kaže da postupke pokreću na inicijativu Ureda za izgradnju i Ureda za imovinu. Davor Jelavić, pročelnik za izgradnju, kaže da je teško u ovom trenutku utjerati dugove. Toleriraju dužnike da njihovim radnicima ne dovedu u pitanje radna mjesta.
Bravo grad Eto tako vlada SDP Svaka čast