Protivnici ležećih policajaca ovih su dana došli na svoje jer mogu, uz jasne dokaze, govoriti koliko ta cestovna oprema namijenjena povećanju sigurnosti na cesti može izazvati i kontraefekt. Ralice su, naime, čisteći snijeg, oštetile više od stotinu uspornika diljem grada iza kojih su na kolniku ostali opasni šarafi koji, osim štete, mogu ozbiljno ugroziti i sigurnost putnika. Slike oštećenih uspornika građani su slali iz Rudeša, Prečkog, Kajzerice, Dubrave i drugih kvartova uz komentar: “Nije li dosta terora na cestama?”
Ove zime puno bolje
– Prošao sam preko ležećeg policajca jer nisam primijetio da je oštećen i otad jedna nova guma na vozilu pušta. To sam shvatio naknadno, no nemoguće je dokazati štetu pa smatram da se to mora spriječilo barem za ubuduće – požalio nam se Vlado Brajković iz Rudeša.
Iz Zagrebačkih cesta kazali su da je to problem s kojim se susreću svake zime. No, ističu da su ove godine vozači ralica obratili veću pozornost i da je šteta u odnosu na protekle godine znatno manje. Građanima koji nalete na oštećene uspornike savjetuju da zaustave vozilo i pozovu policiju jer štetu nije moguće naplatiti bez policijskog zapisnika. Kako bi naplatili štetu, informacije mogu dobiti ili kod njih ili u gradskom Uredu za promet. No, Zagrebačke ceste, koje održavaju gradske prometnice, ipak nisu nadležne za popravak oštećenih uspornika. Naime, posao postavljanja i popravka gumenih uspornika s Gradom je ugovorila tvrtka Cestodom.
– Uvijek nakon čišćenja snijega imamo posla s popravkom uspornika, a do sada smo ih popravili 120. Ipak, posla ima još jer smo završili samo 80 od 350 ulica u kojima se nalaze uspornici – kazao je Samir Hodžić, direktor tvrtke.
Više pažnje pri čišćenju
Diljem grada inače se nalazi više od tisuću gumenih uspornika koje su postavili i za koje su nadležni da ih po potrebi popravljaju. Uz te, na cesti se nalazi i 500-tinjak asfaltnih, koje ralice ne mogu oštetiti i koje rade Zagrebačke ceste. Za održavanje postojećih i nabavu još 200 novih uspornika Cestodom je s Gradom u studenom potpisao polugodišnji ugovor za 6 milijuna kuna, a tvrtka se obvezala u roku od 24 sata popraviti oštećeni uspornik.
Hodžić je kazao da njihova tvrtka obavlja ophodnju, no o oštećenjima uspornika dojavljuje im i policija i Zagrebačke ceste, a dojaviti mogu i građani na telefonske brojeve 6422-227 i 6422-228. Prometni stručnjak Željko Marušić kazao je da bi vozači ralica trebali znatno više pozornosti posvetiti uspornicima kako ih ne bi “zaorali” te da je druga opcija skidati ih prije najavljenih snježnih oborina.•
JOS 200 novih???? Pa ovi nisu normalni.... Alsolutno nemam nista protiv da su pored skola i sl... ali ti uspornici se stancaju da to nije normalno. Evo, prije par tjedana ih stavili 2 kom na Radnickoj cesti (i to oni kratki visoki), smjer prema Domovinskom mostu nakon suzenja, tj. nadvoznjak iznad pruge. I kao bonus tamo stavili tablu ogranicenja brzine od 20km/h!!!