Na natječaj za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja za kampus Borongaj pristiglo je ukupno 16 radova, a ocjenjivački žiri prvu je nagradu dodijelio idejnom rješenju autora Njirić i arhitekti d.o.o.
"Održiva gradnja"
Prvonagrađeni rad vizija je budućeg kampusa zagrebačkog Sveučilišta na prostoru nekadašnje istoimene vojarne, čije je zemljište Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa dano na korištenje prije pet godina. Od tada je dio sveučilišnog i studentskog života tamo zaživio, no natječajem, koji je inače raspisan lanjskog listopada, kampus Borongaj treba "osigurati optimalne uvjete za smještaj sveučilišnih i drugih institucija". Tako se opisivalo u Gradu, gdje je za megaprojekt uoči natječaja rečeno i da je riječ o prostoru koji treba biti "otvoren lokalnoj zajednici te energetski, ekološki i tehnološki poligon znanja o održivoj gradnji kao primjer stanovništvu Grada Zagreba korištenja zelene energije i zaštite okoliša".
Javna prezentacija
Iz dostupnog materijala čini se da je opisano i ispunjeno te da će Borongaj biti kakva zelena oaza koja će "nositi" cijeli taj dio grada. "Ucrtan" je tu, naime, i niz centara; kongresni, duhovni, audiovizualni, istraživački, računalni, tehno park... Ali i caffe bar i galerija, muzej, zatvoreni bazen, sportska dvorana, supermarket, fitness, wellness, restorani, sveučilišna tiskara, ambulanta, knjižnica, knjižara... No, aktualan je zeleni koncept, tako da su u planu i zona za kampiranje, niz pješačkih staza, akademska livada itd.
Na projekciji jedne od zgrada kampusa riječ je o ostakljenom objektu, a kolike je, primjerice, katnosti, i za ostale detalje ostali smo uskraćeni, budući da će zagrebačko Sveučilište uskoro upriličiti javnu prezentaciju pristiglih i nagrađenih radova za kampus Borongaj.
Prvonagrađeni nas je, pak, također uputio na adresu Sveučilišta u Zagrebu. U svakom slučaju, ionako je najvažnije da za 93 hektara površine u gradu postoji konkretna ideja.
Još malo pijeska u oči. I sve će biti kvalitetno izvedeno i genijalno, kao i Sopnica. Pa kad je kod nas nekaj normalno sagrađeno, a da nisu počele otpadati pločice već nakon dvije godine?! Fušeraj i šlamperaj. Za sve ti treba neka diploma, iskustvo... ali zidar, električar itd. može biti svatko.