Glavni grad iz sezone u sezonu doživljava pravi turistički bum, a osim što Zagrepčani svakim danom na ulicama vide sve veći broj posjetitelja sa svih strana svijeta, potvrdile su to i najnovije brojke Turističke zajednice grada Zagreba. Zagreb je, tako, četvrti grad u Hrvatskoj po broju noćenja, a ispred njega su Poreč, Rovinj i Dubrovnik. U prvih šest mjeseci 2015. zabilježeno je 753.443 noćenja, što je porast od 11 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
I teletina ispod peke
Najbrojniji su gosti već tradicionalno iz Južne Koreje, dok ih slijede SAD, Njemačka, Velika Britanija i Kina. –Rezultat je to promocijskih aktivnosti TZ grada Zagreba, koja nastupa na sajmovima u Koreji i Japanu, ali su Korejci otkrili Zagreb i preko 'reality showa' koji je ovdje sniman prije nekoga vremena. Sada je nedavno njih 32 došlo snimiti već treći 'reality show' - govori glasnogovornica TZ Darja Juzbašić. Zagrebom ih je početkom srpnja vodila producentica s hrvatske strane Spomenka Saraga.
–Došla je čitava ekipa, bilo je devet snimatelja, četiri scenarista, četiri redatelja, make up artisti, frizer... Bili su pripremljeni jer već puno znaju o Zagrebu, a kad su se vratili u Koreju rekli su da im nedostaje naša ležernost - priča Spomenka Saraga.
Tri su korejska glumca istraživala čitavu Hrvatsku, a u Zagrebu su probali biti dio Kravat pukovnije, no posebno im se svidjela tržnica Dolac. Obišli su i stari dio grada, Tkalčićevu ulicu, a oduševljeni su kulturom ispijanja kave toliko da su taj napitak naučili naručiti na hrvatskom jeziku. – Svugdje su vikali "kavu, molim!" - kaže Saraga. Zagrebačko sjedenje na kavi po cijele dane primijetili su i turisti iz Teksasa.
–Doma ne pijem kavu uopće, a ovdje je ne prestajem piti - kaže H. L. Johnson, koji je u Zagreb doveo cijelu obitelj. Posebno im se svidio način pripreme teletine ispod peke, što su ovdje probali prvi put.
Krevet u pola cijene
Zbog toliko velike potražnje porasla je i ponuda pa danas postoji velik broj stanovnika koji su neiskorištenu nekretninu prenamijenili i iznajmljuju je kao apartmane. Mnogi to rade i ilegalno, čime registriranim apartmanima ruše cijene. U problemima su i hosteli, kojih je toliko da su se počeli i zatvarati.
– Prosječne cijene noćenja prije tri godine iznosile su oko 120 kuna, a sad su pale za 20 do 25 kuna - kaže Dražen Gečević, tajnik Hrvatskog ferijalnog i hostelskog saveza. Cijena kreveta dodatno se spušta ukoliko je ostao jedan slobodan u višekrevetnoj sobi. –Daje se i u pola cijene jer iznajmljivaču je najskuplji prazan krevet - kaže Danijela Čavlović, predsjednica Zajednice obiteljskog turizma za grad Zagreb pri HGK. Tako se, prema stranici Booking.com, najjeftiniji smještaj može naći u hostelima. Kao najpovoljniji slovi Big Smile Hostel, čiji krevet u osmerokrevetnoj sobi stoji 42 kune.
Dobro njima, dobro nama. B-)