na današnji dan

Kip bana Jelačića i njegovog konja Emira na Trg vraćeni prije točno 31 godinu

Spomenik banu Jelačiću kao i svaki dan mirno nadgleda život na glavnom zagrebačkom trgu
Foto: Petar Glebov/PIXSELL
1/3
16.10.2021.
u 10:00

Povratak slavio na tisuće Zagrepčana uz pjesmu i klicanje

Prije točno 31 godinu, na današnji datum, na centralni je zagrebački trg vraćen najveći simbol te lokacije - kip konja Emira i bana Josipa Jelačića. Svečani je povratak slavilo na ulicama stotine tisuća ljudi koji su pjevali, pljeskali, klicali… Čula su se zvona s katedrale, vijorile su zastave, a sve je pratio limeni i tamburaški orkestar. Bio je to poprilično velik spektakl o kojemu je izvijestilo 115 domaćih novinara i fotoreportera te njih 24 iz Njemačke, Kanade, Italije, Austrije, Češke i Finske. Veliku, emotivnu svečanost otvorio je tadašnji gradonačelnik Boris Buzančić te potom i hrvatski predsjednik Franjo Tuđman.

Na tom postolju nije stajao punih 43 godina, odnosno nakon što su ga komunisti preko noći nasilno razmontirali. Vraćanje bana na njegov brončani tron bio je politički događaj godine, neposredno nakon osamostaljena i proglašenja nezavisnosti domovine. Slavilo se i danima prije toga, kad su spomenik pod presvlakom dopremili do Trga, a na putu od radionice Željka Šelendića u Bešićima gdje je restauriran, preko Gračanske i Medveščaka, povorku je pratilo nekoliko desetaka tisuća Zagrepčana. Laserima su po pročeljima zgrada projicirani hrvatska zastava, grb i banov spomenik, što je za ondašnje doba bio najsuvremeniji tehnološki krik. 

- Spomenik je bio jako oštećen pri uklanjanju, a unatoč tome što je bio u komadima, morali smo dio po dio izvlačiti iz podruma Gliptoteke traktorom. Odličja i medalje bili su s Jelačića nestali, a pretpostavlja se da su ukradeni još dok je stajao na Trgu. Trbuh konja, primjerice, bio je jako deformiran – prisjetio se kipar i njegov restaurator Ivan Grošinić u prošlogodišnjem članku za Večernji list.

26.07.2021., Zagreb - Spomenik banu Jelacicu kao i svaki dan mirno nadgleda zivot na glavnom zagrebackom trgu. Najpoznatija vizura hrvatske metropole dio je povijesti, motiv mnostva selfija te nezaobilazno mjesto susreta i tesko je povjerovati da ne tako davno nije bio podoban za svoje mjesto. Upravo na danasnji dan 1947. uklonjen je kip bana Jelacica sa glavnog zagrebackog trga. Dok se drugi rezimi nisu usudili dirati ovaj simbol hrvatstva, komunisticka vlast pod okriljem noci i velike tajnosti rastavlja i ruci spomenik. Dijelovi spomenika su izmedju 1947. i 1990. godine bili pohranjeni u Gliptoteci, a 1990. godine je nakon raspada rezima koji ga je uklonio ceremonijalno vracen na Trg. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
Foto: Petar Glebov/PIXSELL

Brončani je spomenik za prvoga postavljanja 1866. gledao prema sjeveru, odnosno prema Mađarima koje je ban pobijedio u bitkama, a druge legende kažu kako je bečki autor htio da bude okrenut prema tada najnaseljenijem dijelu metropole, Gornjem gradu. Protekla više od tri desetljeća, pak, gleda na drugu stranu, prema jugu, licem usmjeren prema prolaznicima.

 – Kao sjećanje na to veličanstveno doba, što rijetko tko zna, u kip smo stavili vremensku kapsulu te u nju hrvatsku zastavu, bocu rakije, fotografije prvog predsjednika Franje Tuđmana i kardinala Franje Kuharića, Povelju grada Zagreba te vizitku tvrtke Gavrilović – ističe restaurator Ivan Grošinić.

Ključne riječi

Komentara 3

GE
generacija57
10:56 16.10.2021.

Ustani bane!

DU
Deleted user
12:33 17.10.2021.

Sada je prljav, nenjegovani spomenik posran od golubova. Da li se ITKO za to brine? SRAMOTA!!!!!!!!!

MA
Marsal
18:22 16.10.2021.

A jel to onaj Novosađanin? Pa jeste,ta zato Mađari ne voledu nas Vojvođane. Sram ih bilo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije