Žganci z špekom, prežgana juha, bažul, kuhana kuruza, štrudle, bučnica, vrbovečka pera... To je samo dio delicija u kojima se uživalo na gastrofešti “Stara jela z Dugog Sela”, koja je u centru grada okupila tisuće posjetitelja.
A unutra heljdina kaša
Posluženo je, kazao je Nenad Haleuš Mali, ravnatelj Pučkog otvorenog učilišta Dugo Selo, koje je, uz Grad i tamošnju turističku zajednicu, organizator manifestacije, oko tonu hrane, a sretnici su mogli počastiti svoja nepca i najbolje pripremljenim gulašem, guskom i zlevankom po izboru stručnoga žirija. Riječ je o “sastojcima” tradicionalnog menija za Martinje, a prvaci natjecanja otkrili su nam i koje su “male tajne” pobjedničkih jela.
– Važno je dobro meso, naravno, ali i paprika jer gulaš ne smije biti bljedunjav. I mora biti ljut – rekao je dugoselski “masteršef” Smiljan Dokić, predvodnik ekipe koja je slavila u konkurenciji njih 18.
Ivančica Smida iz Brčevca, koja je najbolje ispekla gusku, s nabavom sastojaka i pripremama počela je nekoliko dana prije. Večer uoči natjecanja gusku je nasolila da se, kazala je, što bolje napaca, a žiri je osvojila i neobičnom kombinacijom okusa.
– Malo sam se poigrala sastojcima pa sam gusku napunila heljdinom kašom, lukom, pilećim jetricama i špekom, a poslužila s domaćom ciklom, ajvarom, zeljem i paprikom – nabrojila je I. Smida. No, dodala je, sastojci ne vrijede ništa bez strpljenja.
– Korica je tak’ lijepa i hrskava jer sam je pekla tri i pol sata. I svaki čas gusku podlijevala mašću u kojoj se pekla – otkrila je.
Višnje ili pekmez od šljiva
A ne samo prvo već i drugo mjesto svojim je zlevankama osvojila Milica Điđa iz Oborova. Ispekla je jednu s višnjama i jednu s pekmezom od šljiva, i to po bakinu receptu.
– Koja je tajna? Sve mora biti domaće, kukuruzno brašno, jaja, vrhnje... A zlevanku treba peći oko 50 minuta, dok ne dobije zlatnu boju, i pritom nikako ne otvarati pećnicu – kazala je M. Điđa.