Fiskalni računi trebali bi od 1. travnja postati stvarnost i na tržnicama, no iako je do tog datuma ostalo tek dva tjedna, u Zagrebu proces prilagodbe na “zelenim“ štandovima i ribarnicama nije još ni započeo. – Nitko nas još nije obavijestio, uopće ne znam kako će se to izvesti. Nemamo priključak za struju i internet. Ruke su nam stalno mokre, pa kako ćemo takvi izdavati račune? Još će nas ubiti struja – pitaju se na štandovima ribarnice na Dolcu.
Problem i cijene
Nepostojanje minimalnih tehničkih uvjeta, nedostatak priključka za struju i internet također čine problem prodavačima voća i povrća na nenatkrivenoj površini Dolca, kao i preveliki troškovi prebacivanja u sustav fiskalnih blagajna. – Ne znam još hoćemo li morati imati fiskalne blagajne ili nećemo. No, ako nam ih uvedu, ja bih odmah zatvorila jer i ovako jedva preživljavam – kaže Josipa Kurtanjek koja godinama radi na Dolcu. Uz troškove fiskalizacije, problem je promjena cijena koju trgovci na tržnicama prakticiraju više puta dnevno, vremenske (ne)prilike, ali i informatička nepismenost. No, Josipa Kurtanjek ipak nije protiv fiskalizacije. – Jedva čekam da je uvedu jer će se uvesti red na tržnice. Ima dosta ljudi koji rade na crno, jedni smo drugima konkurencija i snižavamo si cijene, a tržnice već imaju dva neprijatelja, krizu i trgovačke lance – objašnjava.
Čeka se Ministarstvo
Iz Tržnica Zagreb kažu da još uvijek čekaju obavijest Ministarstva financija što će biti sa zelenim površinama i ribarnicama. – Prilagodit ćemo uvjete, ako bude potrebno, no to je tehnički iznimno zahtjevno. Zatražili smo da se napravi iznimka na tim površinama da bi se sačuvala tradicija koju priznaju i zakoni Europske unije – kaže glasnogovornik Miroslav Pupić-Bakrač.
Problem naših tzv. tržnica je što vrve industrijskom robom (kozm. sredstva, sredstva za čišćenje, odjeća, obuća i dr.) koja se prodaje u opskurnim uvjetima, za gotovinu ili čak i na kredit. kartice (nije im problem nabaviti uređaje za transakcije, ne bude ih struja ubila!). Od voća i povrća je najmanje 80 % podrijetlom sa šlepera tzv. zelene mafije i radi se o prekupcima, a koji su u bitno povoljnijoj poziciji nego trgovački lanac koji kupi šleper voća i povrća jer taj mora imati propisane sanitarne uvjete, izdati račun i biva mu naplaćen PDV. Krajnji je čas da se to dokine, a ovo gore s ribom su dobodošle izlike da se napokon izjednače uvjeti - tko je prekupac, mora zadovoljiti iste uvjete kao i trgovina u susjedstvu, a tko je farmer i donese svoju tek ubranu salatu, jabuke i sl. - e jedino ti posljednje spomenuti zaslužuju da im se fiskalno progleda kroz prste. Riba se ionako kupuje samo za gotovinu i veletržnica u RI propala jer ribari ni čut za R1!