Svi naši prostori siromašni su bez prirode, utvrdio je arhitekt Vedran Duplančić, čiji je rad za poslovnu građevinu na Vrbanima - između Zagrebačke avenije, potoka Vrapčaka te nove župne crkve - pobijedio na nedavnom natječaju kojeg je bila raspisala tvrtka Tehnomobil a provodilo Društvo arhitekata Zagreb.
Poslovne građevine u Zagrebu često baš i ne “sjedaju” u svoj okoliš, niti investitori previše razmišljaju o okolnom uređenju, a upravo se po tome razlikuju Duplančićevi “lebdeći vrtovi”. Iako nije bio predmet natječaja, park je postao njegova glavna zvijezda. Projektno je rješenje, kaže Duplančić, fokusirano na temu javnog prostora parka.
Zelenilo na krovovima
- Park je na neki način sve urbane elemente lokacije povezao u cjelinu. Koncipiran je na mreži pješačkih staza koje usmjeravaju kretanje pješaka prema bitnim točakama: ulaznom dvorištu crkve i trgu zapadno od župnog dvora, dok je pasaž poslovne zgrade usmjeren prema zvoniku crkve - objasnio je Duplančić.
Sama je zgrada neutralna, a zamišljena je, pojašnjava arhitekt, kao vertikalni produžetak parka.
- Njene etaže oblikovane su kao horizontalni platoi različitih gabarita, koji formiraju artificijelnu topografija za ozelenjene vrtove - kaže.
Zelenilo je, nastavlja Duplančić, osnovni gradbeni element projekta.
- Zeleni otoci s drvećem ‘razbacani’ su po čitavoj plohi parka, te se nastavljaju vertikalno nizati po poslovnoj zgradi, stvarajući mikroambijente u kojima se prožimaju unutrašnji i vanjski prostor. Između zelenila nalaze se ljudi, odnosno prostori različitih sadržaja - opisuje arhitekt.
Park sa raznim sadržajima
Pod “različitim sadržajem” u samoj zgradi misli se na polivalentne radne prostore, dok je prostor parka namijenjen svim građanima.
- U parku su to tematska polja za različite korisnike: dječje igralište, kutak za starije s boćalištem, mini-golf te skate park - zamislio je arhitekt Duplančić. I inače se u svojim projektima, kaže Duplačnić, bavi temom prožimanja prirode i arhitekture, a koja, dodaje, ne smije biti “agresivna”:
- Cilj svake dobre arhitekture je da bude okvir, platforma u kojoj se odvija život. S toga je naglasak namjerno postavljen na prirodu i zelenilo, ali i na - ljude. Ljudi su energija svakog projekta. Projekt je onoliko dobar koliko se u njega može vremenom utkati životnih zbivanja - vjeruje Duplančić.
Uostalom, primjećuje Vedran Duplančić, javni prostori formiraju kontekst u kojem se zgrada nalazi, a onda na taj način i direktno utječu na njenu vrijednost.
- Investitori koji to shvate na vrijeme, na kraju zaključuju posao daleko zadovoljniji - kaže.
Koji god nacrt zgrade ili područja ide u stvarno to ne izgleda nikada ali NIKADA ni 50% onako kako nacrtano na planu. Loša komunikacija arhitekta i izvođača, takvo je uvijek stanje u Hrvatskoj. Uvijek nam donose \"amazing\" nacrte a onda u stvarno obična rupa kao i svaka druga do nje.