Onaj tko je ikada kušao lubenicu taj zna što anđeli jedu, napisao je jednom davno američki pisac i novinar Mark Twain, a to mogu potvrditi i svi njeni ljubitelji.
Sočne, slatke lubenice malo po malo preuzimaju vlast na zagrebačkim tržnicama. Kraljice ljeta n Trešnjevačkom placu kupce mame na dvadesetak štandova, a cijene se kreću od pet do osam kuna po kilogramu. Najskuplje koje smo uočili bile su one porijeklom iz Maroka za osam kuna po kili.
-Puno su slađe od domaćih jer dobiju više sunca - objasnila nam je prodavačica. Malo dalje, tamnoputi mladić prodaje grčke lubenice po sedam kuna po kili. U blizini zatičemo i lubenice iz doline Neretve. Oko njih se stvaraju najveće gužve, a svojom slatkoćom privlače i pčele. Domaće lubenice jeftinije su od onih uvoznih, a kilogram košta šest kuna.
-Stigle su friško iz Opuzena. Dobro je rodila lubenica, a i vruće je pa očekujemo dobar promet - nutka nas zrelom lubenicom prodavačica na štandu OPG-a Narcis. Na pultu nekoliko metara dalje, opuzenska lubenica nudi se i po cijeni od pet kuna, a i ovdje nas uvjeravaju da je najslađa u gradu.
Nema boljeg deserta u ovim ljetnim mjesecima do zrele lubenice, govore nam prodavači,a isto tvrde liječnici. Naime, iako lubenica sadrži 92% vode, onih osam posto koji nisu voda, čine ljekovite tvari. Crvenom lubenicu baš kao i rajčicu čini likopen kojeg zbog svojih ljekovitih svojstava zovu još i 'eliksirom mladosti'. Lubenica je bogat izvor vitamina A, C i B1 i B6, a sadrži i kalij i magnezij, dva minerala koja reguliraju krvni tlak.
Ako pojedete košticu, i to je dobro za vaše zdravlje. One su bogat izvor magnezija, fosfora, kalija i drugih minerala. U azijskoj medicini koštice lubenice se koriste za čišćenje bubrega i u druge medicinske svrhe.
Idem ja u Grcku i Maroko prodavat Neretvanske , zanima me samo kako se isplati dovest lubenicu iz Maroka , pa to avionom tteba 3 dana , kako onda mogu bit svjeze , nema mi logike