Mjesečno zagrebački obrtnici samo na osnovi prireza u gradski proračun uplaćuju iznos nešto veći od šest milijuna kuna i baš su zato neizostavni pokretači gospodarskog razvoja grada te zaslužuju da im se u najam ponude gradski, ali i državni poslovni prostori, koji trenutačno diljem Zagreba zjape prazni.
Isključivo po prihvatljivoj cijeni – od jedne do sedam kuna za četvorni metar. Takva inicijativa koju su pokrenuli upravo Večernjakovi novinari, čitatelji i obrtnici ujedno je spas za brojne tradicijske proizvode jer velik dio obrtnika samo za najamnine sada mora izdvajati čak i desetodnevnu zaradu.
Neriješeni odnosi
Takva davanja, podsjetimo, znatno premašuju iznose koje za gradske prostore plaćaju političke stranke, koje ne zarađuju, a čiji predstavnici plaće dobivaju iz proračuna koji pune upravo obrtnici. I dok iz Obrtničke komore Zagreb u siječnju očekuju sastanak s gradonačelnikom Milanom Bandićem, na kojem će se raspravljati o prijedlogu pojeftinjenja najma prostora vodeći se zonama kao jednim od kriterija, ovakva inicijativa koja u konačnici olakšava poslovanje, ali i opstanak tradicijskih obrta mora biti podržana i na razini države, odnosno samo tako može zaživjeti.
– Tek nakon sastanka znat ćemo koliko je praznih prostora u vlasništvu grada. Postoje i oni prostori u kojima je neriješena imovinskopravna situacija između Zagreba i države. Grad Zagreb pomaže obrtnicima raznim davanjima, poput subvencija za deficitarne obrte, ali plaćanje najamnine ono je što obrtnike očekuje radili oni ili ne – kazao je Mirza Šabić, predsjednik Obrtničke komore. Upravo takav primjer plaćanja najamnine za državni prostor, a prije službenog početka rada, zgrozio je vlasnike restorana u Tomićevoj koji su državni prostor još morali i preurediti kako bi ga koristili – naravno o vlastitom trošku.
– Puno obrtnika ima lokale u vlasništvu Državnih nekretnina. Gotovo četiri mjeseca bili smo zatvoreni, nijednog radnika nismo otpustili, da bi nam iz Državnih nekretnina poslali negativno rješenje kako nam ne žele izaći u susret i ne naplatiti ta četiri mjeseca – poručuju vlasnici.
Bitno za egzistenciju
Osim zona kao kriterija, obrtnici se slažu da visina najamnine za poslovne prostore u kojima rade svakako trebaju ovisiti i o samoj djelatnosti – ima onih koji zarađuju znatno više nego poneki tradicijski obrti.
– Treba se voditi računa i o djelatnostima jer promet nije isti nekom ugostitelju u odnosu na promet koji mjesečno ostvaruje postolar – mišljenja je obrtnik Zlatko Prosinečki. Pojeftinjenje podržava i Renato Bočak koji je treća generacija postolara.
– Prijedlog smanjenja cijena najma odličan je, naročito kada se zna da je posljednjih šest godina poslovanje obrtnika u padu. Grad mora ponuditi prazne prostore poduzetniku po nižim cijenama kako bi mogao egzistirati u svome poslu – kaže Bočak.
jadnici tak je tesko bit obrtnik...