Sustav koji automatizira promet i rješava problem gužvi u gradu, aplikacija koja u realnom vremenu daje informaciju o broju slobodnih parkirališnih mjesta, kopča za remen sa senzorom koji detektira pad, chatbot s povijesnim ličnostima na Facebooku... Ideje su to koje bi Zagreb trebale transformirati u “pametan” grad i njegovim stanovnicima olakšati svakodnevicu, a pod okriljem Tehnološkog parka razvija ih 16 novih start-up timova.
Nema više ukucavanja
– Odabranim će se timovima u sljedećih deset tjedana pružiti infrastrukturna podrška, edukacija i mentorstvo, a četiri do osam start-up projekata koji se pokažu najboljima dobit će i financijsku potporu od ukupno 750 tisuća kuna – pojasnio je Goran Dautović, voditelj Startup Factory programa, iza kojeg stoji Razvojna agencija Zagreb.
Novi su timovi u predakceleracijski program izabrani na SFZGBootcampu među užom konkurencijom od 40 projekata. Jučer su se “udomaćili” u 12. paviljonu Zagrebačkog velesajma i otkrili detalje svojih inovacija.
– Budući da nas sve živciraju gužve na blagajnama, razvili smo pametnu potrošačku košaricu koja proizvode koje osoba kupuje skenira odmah kad se u nju ubace. Kada dođe na blagajnu, prodavačica može očitati sadržaj cijele košarice odjednom te ne mora više otkucavati artikl po artikl. Na kupcu je samo da plati ukupan iznos – kazao je 29-godišnji Luka Vida, inženjer s Fakulteta elektrotehnike i računarstva koji stoji iza startupa “Pickup Solutions”.
Osim na blagajnama, rijetkost u metropoli nisu ni prometne gužve. Tom će problemu pokušati doskočiti tim “Flow” koji je razvio sustav koji optimizira promet.
– Ideja je da se svi semafori, kamere i senzori spoje na uređaj, odnosno umjetnu inteligenciju koja broji promet i određuje kako će se paliti i gasiti semafori. Znači, kao da ste na svako križanje stavili prometnog policajca koji će u slučaju da je u jednom smjeru veća gužva, pustiti više prometa da se kaos raščisti – pojasnio je startupovac Luka Beban iz projekta “Flow”.
Aparat za poremećaje srca
Osim ideja koje bi poboljšale mobilnost i ekonomiju, tu su i one za razvoj energetskih, ali i turističkih projekata. Jedan je od njih i “Bok Bot”, softver koji bi omogućio da turisti preko Facebook- messengera “chataju”, odnosno dopisuju se s virtualnim robotima u ulozi intrigantnih osoba iz zagrebačke povijesti.
– Chatbot je zasad samo na engleskom, a moći ćete razgovarati s mladom djevojkom optuženom za vještičarenje kojoj ćete pomoći da odabere prave ulice za bijeg od progonitelja, Slavoljubom Penkalom, poznatim apotekarom Fellerom... Naravno, tu će biti i ljubavna priča Ljerke Šram i Milivoja Dežmana – otkrio nam je Srđan Laterza iz “Bok Bota”.
U Tehnološkom su parku osvanula i mnoga mlada lica koja ne gube vrijeme, pa su direktno s faksa odlučili uploviti u poduzetničke vode. Naravno, vjerojatnost za uspjeh još je i veća jer dolaze s FER-a, a razvili su kopču za remen koja na sebi ima senzor s detekcijom pada.
– To bi uvelike moglo pomoći osobama s ograničenom mogućnošću kretanja i zdravstvenim poteškoćama, osobito starijima. Ako čovjek u nekom trenutku padne i ne može pozvati pomoć, senzor automatski detektira pad i šalje obavijest o tome na mobitel skrbniku i/ili obitelji. Zasad je riječ o e-mail obavijesti, ali voljeli bismo da to na kraju projekta bude u obliku SMS-ova jer je pouzdanije – kazala je 25-godišnja Ana Šelek iz tima “Medinel”.
Njihovi kolege, pak, rade na razvoju aparata za ranu detekciju poremećaja srca, a da dobrih ideja ne nedostaje pokazuje i aplikacija pomoću koje će se zaustaviti gubitak energije kućanskih aparata, interaktivni stup s virtualnom stvarnošću, servis za pregled društvenih zbivanja u gradu...
E neće, jer neće proći. Kada bi slušali pametne, glupi bi propali, a ovako su uhljebljeni i ništa im ne fali.