"Doubrodoushli!". Tako – "s toplim srcima i hladim pivom Zagrebchanci" dočekuju mlade turiste. Točnije, "backpackere". One koji putuju s malo prtljage, odlaze na proputovanja od nekoliko mjeseci, najčešće sami, odsjedaju u hostelima i imaju limitiran budžet. Kako se provesti u glavnom gradu, i to kao domicilno stanovništvo, savjetuju upravo – lokalci. A ona mjesta koja se ne nalaze u konvencionalnim turističkim vodičima stavili su na kartu nazvanu "USE-IT Zagreb", koja će danas biti službeno predstavljena.
Dostupna i aplikacija
– Franšiza je to informativnih vodiča namijenjenih mladim putnicima u cijeloj Europi. Prva USE-IT karta izišla je 2005. godine, a danas postoje vodiči za više od 40 gradova – kaže Sven Darrer, vlasnik tvrtke Darrer, čiji su zaposlenici zaslužni za tekstualni dio karte. Poznati po svojim kartama "Hello Zagreb!", na kojima preporučuju zagrebačku gastronomsku ponudu, sada su se odlučili postati dio europske priče, a USE-IT vodič dijelit će se – besplatno – i u ostalim gradovima, kao što su Barcelona, Bologna, Ljubljana, Oslo, Milano, Budimpešta...
– Naravno, bit će dostupna i u zagrebačkim turističko-informativnim centrima i hostelima – ističe Anita Tutić iz Darrera, dodajući kako je misao vodilja karte bila povećati turističku potrošnju na manje popularnim lokacijama u Zagrebu. Bit će dostupna i u obliku aplikacije, a može se i printati izravno s internetske stranice USE-IT Europe.
U izradi su im pomogli i studenti, koji su preporučili alternativna mjesta za izlaske, poput Autonomnog kulturnog centra Medika ili već kultnog okupljališta Krivi put (u prijevodu "Wrong Way"), kafića Vespa, koji zovu dnevnim boravkom u centru grada, kultnog Sidra na obali Save u koji odlaze oni željni zabave do jutra... Ali opisali su i zagrebačke legende, poput podzemnih tunela do Medvednice koje čuva ukleta zmijska kraljica, usmjerili na okupljalište vještica na Tuškancu i Dubravkinu putu, gdje je, navodno, spaljena posljednja europska vještica.
– Na karti je i Podsusedski kit, čija skulptura stoji na kraju istoimenog naselja na mjestu gdje su nađeni ostaci kita koji je prije 12 milijuna godina plivao Panonskim morem – kaže Sven Darrer.
Na šaljiv način, ali ozbiljnim činjenicama, objasnili su turistima i kako se ponašati kao lokalac. Naveli su gdje su na Jelačić placu glavna mjesta susreta, opisali koliko je Zagrepčanima bitna kultura ispijanja kave, ali i običaje "švercanja".
– Iako su kontrole karata dosta česte, bezbroj je načina za izbjegavanje kazne. Ne preporučujemo da se vozite bez karte, ali pratite one čije tehnike zahtijevaju kombinaciju pravljenja glupim i gluhim, dobre kondicije za trčanje i odličnog poznavanja sivih zona u regulativi o javnom prijevozu – piše u vodiču. Tu je i navika kupovanja bajadera kada se ide u posjete, tenzije između Zagreba i Splita za nogometnih derbija, a opisali su i kako se uklopiti u špicu subotom.
– Špica se čita kao "sh-pizza". Savjet: ako je prošlo podne, možete popiti i prvu rakiju, a za ekstra bodove sredite se, prošećite Preradovićevim trgom, možda vas i fotografiraju – preporučili su u vodiču.
Mary Speedy
Da bi ih približili strancima, hrvatske nazive i imena preveli su na engleski pa tako pišu da u Tkalčićevoj stoji kip "Mary Speedy of the Hinterlands" (Marije Jurić Zagorke), a navode i njen najpoznatiji roman Gričku vješticu, kao i činjenicu da je to također ime zagrebačkog piva.
Na karti su se našle i "Bandićeve fontane", pri čemu su detaljno objasnili strku koju je u javnosti izazvala njihova gradnja.
– Mnogi ih građani smatraju velikim bacanjem novca. Čak im je i kip Većeslava Holjevca, našeg voljenog gradonačelnika iz prošlog stoljeća, doslovce okrenuo leđa. No danas, nakon što su se strasti smirile, moramo priznati da fontane izgledaju poprilično dobro, pogotovo u vrućim ljetnim danima, kad se kroz njih može prošetati bos – objasnili su stranim turistima.
Preseravanje!