Akcija "Svi za protiv", pokrenuta prošle godine, nastavlja se sutra. Najavljeno je to jučer na konferenciji za novinare Gradskog ureda za zdravstvo, rad i socijalnu skrb, Državnog inspketorata i Policijske uprave zagrebačke. U sklopu programa prevencije ovisnosti sutra će se nastaviti kontrola zabrane točenja alkohola osobama mlađim od osamnaest godina, te kontrolu zabrane pušenja u ugostiteljskim objektima.
- Putem medija želimo upozoriti ugostitelje koji se ne pridržavaju zakona o točenju alkohola i zabrani pušenja. Od srijede nema praštanja za nepoštivanje tih zakona, a njihovu provedbu kontrolirat ćemo neprekidno do kraja godine. Pojačat ćemo i sanitarnu inspekciju, te kontrolirati poštivanje radnog vremena objekata - najavio je dr. Zvonimir Šostar, pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo, rad i socijalnu skrb.
U kontroli poštivanja zakona stalno će raditi četiri ekipe na terenu, dok će se uredi Poglavarstva međusobno dogovarati o vremenu i područjima na kojima će se akcija provoditi.
- Ugostitelj za kojeg se utvrdi da je točio piće mlađoj osobi od 18 godina, morat će na mjestu platiti kaznu od 1500 kuna. Za isti prekršaj, ako dospije na Sud za prekršaje, kazne su od 3500 do 25.000 kuna - izjavila je Maja Magdić Hanžek, voditeljica Odsjeka za nadzor ugostiteljstva i turizma Državnog inspektorata.
Novost je u dosadašnjim zakonima, najavljuje M. Magdić Hanžek, da se od sutra pivo, koje je bilo prehrambeno piće, smatra alkoholom. Stoga će se točenje piva malodobnicima kažnjavati. Također, zabranjeno će biti i točenje alkohola svim osobama u jutarnjim satima, od 5 do 7 sati.
Sandra Šupe Škarpa, voditeljica Odsjeka za malodobnu delinkvenciju PU zagrebačke, istaknula je da će u kontroli rada ugostiteljskih objekata, policajci pomagati Državnom inspektoratu. U najavljenoj akciji, djelatnici policije će kontrolirati, te prijaviti Centru socijalne skrbi sve malodobnike do 16 godina, koji su vani bez prisustva starije osobe od povjerenja ili roditelja od 23 do 5 sati.
- Od srijede će se naplaćivati kazne i za neoznačivanje prostora u kojim se dopušta pušenje. U kafićima gdje se ne poslužuje hrana, prostor za pušenje mora biti 30 posto objekta i mora biti označen. U kafićima u kojima se poslužuje i hrana, moraju se označiti prostori i za pušenje i nepušenje. U zdravljacima i slastičarnicama pušenje nije dopušteno - rekla je dr. Nada Brkljačić, načelnica Sanitarne inspekcije Gradskog ureda.
U Poglavarstvu su najavili i izmjenu Zakona o trgovini po kojoj će se zabraniti prodaja alkoholnih pića u trgovinama osobama mlađim od osamnaest godina. (L. D.)