Dok su neki plesali, pjevali i glumili, drugi su mjerili tlak, razinu vitamina i minerala te se raspitivali o aktivnom i zdravom starenju. Na Zrinjevcu je jučer, naime, održan 11. po redu gerontološki tulum odnosno Međunarodni dan starijih osoba. Osim kulturno-zabavnog i rekreativnog dijela, posjetiteljima su podijeljene brošure o programima za treću životnu dob.
Da se Grad Zagreb trudi omogućiti što kvalitetniji život osobama starije životne dobi, naglasila je jučer pročelnica Gradskog ureda za socijalnu skrb Višnja Fortuna, a domovi za starije i nemoćne osobe i udruge civilnog društva prezentirale su svoje aktivnosti. Klub umirovljenika Zagreb, primjerice, osnovao je telefonsku liniju 091 33 55 791 na koju se može prijaviti zlostavljanje osoba treće dobi. Umirovljenici su ranjiva skupina čija se brojnost iz godine u godinu povećava, pa samim time i zlostavljanje, i to fizičko, psihičko i seksualno te financijsko zanemarivanje.
Prema posljednjim podacima u Zagrebu je više od 197 tisuća umirovljenika.
– Bilo koje verbalno ili neverbalno postupanje koje smanjuje njihovo samopoštovanje je zlostavljanje, a sve je više djece, rodbine ili skrbnika koji materijalno iskorištavaju starije osobe pa smo mi tu da ih savjetujemo – kažu u Klubu umirovljenika.
Postoji li telefon za stanovništvo "druge" ili "prve" dobi koje zlostavljaju ovi "treće" dobi?