Subotnja večer na Gornjem gradu i red koji se od ulaza u Klovićeve dvore proteže gotovo do Uspinjače – to je bio uvod u Noć s Picassom, noć u kojoj su predzadnjeg dana senzacionalne izložbe Klovićevi dvori za posjetitelje bili otvoreni sve do dva sata ujutro. Ljudi skutreni pod kišobraninima, dok je nebu nad Zagrebom prijetila ozbiljna oluja, šalili su se da su redovi baš kao za legalizaciju, očito svjesni da su Zagrepčani i kada je riječ o djelima jednog od najvećih umjetnika 20. stoljeća ostali vjerni svom mentalitetu koji nalaže: “ne žuri s onim što možeš napraviti zadnji dan!”.
670 milijuna eura
Nedjelja, dan zatvaranje izložbe je donijela slične slike, a Klovićevi dvori tek će sljedećih dana zbrojiti sve rezultate ovog velikog likovnog događaja koja je otvoren 23. ožujka, a zatvoren sinoć iza 22 sata. U subotu je kroz Galeriju prošlo više od pet tisuća ljudi, a vjeruje se da će zadnji dan izložbe ukupnom broju posjetitelja pridodati još barem tri ili četiri tisuće posjetitelja. Kako su tjedan dana pred kraj izložbe brojke govorile o 130 tisuća posjetitelje, lako je moguće da je Picasso u Zagrebu dosegnuo i 150 tisuća posjetitelja, što ga definitivno svrstava u likovne senzacije. Izložba čija vrijednost procijenjena na 670 milijuna eura postala je tako veliki uspjeh Klovićevih dvora, ali i ravnateljice Martine Viculin, čiji je zajednički rad na izložbi Dora Maar i Picasso, kao i osobno prijateljstvo s Anne Baldassari ravnateljicom Picassova pariškog muzeja (kamo se djela sada vraćaju nakon njegovog preuređenja) zaslužan da smo u Zagrebu imali prilike vidjeti 56 slika i skulptura velikog umjetnika, upotpunjenih s 40 fotografija koje su svjedočile o njegovom burnom životu.
Suveniri samo na izložbi
Kada se zbroje rezultati, ali i dojmovi znat ćemo je li se s Picassom moglo i više i bolje. Nevjerojatno je, primjerice, da izložba nije oglašena jumbo plakatima od granice sa Slovenijom pa prema Zagrebu, a znalo se da njeno trajanje “hvata” i početak udarne turističke sezone, kao i da su suveniri s te izložbe (ocijenjeni izvrsnima) bili dostupni samo na izložbi, ali ne i na drugim lokacijama gdje bi mogli Picassu dovesti još gostiju. No, konačne brojke, kao i analiza svega učinjenog pomoći će Zagrebu da češće ugošćuje izložbe važne i za širu regiju, izložbe koje donose ne samo kulturnu dobit.
>>Na izložbi Picasso 100.000 ljudi, podbacili školarci iz Zagreba