Megalomanski poslovni projekt umirovljenoga generala i bivšega haaškog pritvorenika Ivana Čermaka, koji za gotovo 500 milijuna kuna želi sagraditi nebodere na Jankomiru, i dalje je na čekanju jer Skupština uporno odbija dati zeleno svjetlo "pijanim twinsima" koji će na dnevni red Skupštine ponovno doći sutra.
"GUP neoperativan"
– Gradnja nebodera javni je i privatni interes. U Zagrebu je stav prema gradnji nebodera kroz povijest bio dosta ambivalentan, dvojak i negativan. Manje-više svaku gradnju nebodera pratile su negativne reakcije, a na kraju bi se pokazalo da je taj neboder doprinio urbanitetu i postao simbol i nositelj identiteta grada, kao što je to Cibonin toranj – kazao je Đivo Dražić, projektant tornjeva. Smatra da bi i 125 metara i 33 kata visok neboder na zapadu metropole, koji je naručila Čermakova tvrtka Crodux, postao simbol.
Zaključuje da je "GUP konzervativan, restriktivan i neoperativan te neprimjeren današnjim potrebama". Naime, prostorni plan koji obuhvaća i 6500 kvadrata veliku parcelu Ivana Čermaka nije dopuštao gradnju tako velikog objekta. Polovicu visine građevine trebala je biti udaljenost između zgrade i ruba parcele što je, kaže Dražić, apsolutno nepotrebno i štetno rješenje. Nakon javne rasprave koja je prošla bez primjedbi, zapreka je uklonjena i prostorni plan izmijenjen.
Ipak, skupštinari i dalje sluha nemaju. Boje se velikih prometnih gužvi kod nebodera, unatoč podzemnoj garaži i alternativnom prilazu koji se već gradi.
Tako smatra i Tatjana Holjevac, potpredsjednica Skupštine.
– Problem je u pravnoj proceduri, a time se koristi i predlagač izmjena – Ured za izgradnju koji želi progurati neke stvari, a ne želi reći zašto to radi. Oni su po kuloarima pričali da su "prije sve rješavali ispravcima", no to su bila kriminalna djela. Ne može se ispravcima suštinski mijenjati prostorni plan, to je po meni kriminalni akt – rekla je Holjevac i dodala da su prijedlog izmjena i dopuna prostornog plana nejasni čak i samim podnositeljima.
Dokazao čestitost
Suprotno tvrdi prvi čovjek urbanističkog planiranja i izgradnje Davor Jelavić.
– Smatram da je gradnja apsolutno opravdana i neophodna, ne samo za investitore nego i za cijeli grad koji od takvih projekta ima koristi. U trenutku ovakve neimaštine gradnje dobro je da se gradi. To će se ionako početi graditi kad-tad, a oni koji su kočili razvoj grada kočili su ga jučer i kočit će ga sutra, bez obzira tko došao na vlast - poručio je Jelavić koji je istaknuo da je Čermak svojim doprinosom u Domovinskom ratu dokazao svoju čestitost te da sigurno neće uložiti toliki novac u netransparentan i nekvalitetan projekt.
Željko Horvat, predlagač izmjena prostornog plana i Jelavićeva desna ruka, upozorio je: – Po mom očekivanju razum još uvijek do sutra može prevladati. Ako se plan ne donese, onda se neboder ne može graditi najmanje godinu dana, a i pitanje je hoće li se moći graditi jer bi procedura morala krenuti ispočetka. A upravo to traži Holjevac koja smatra kako će se samo tako moći riješiti moguće nesporazume i nepravilnosti.
Kome će zastupnici na kraju dati za pravo i hoće li se graditi "twinsi" znat će se u utorak.
Bilo bi dobro da\"gen\" Čermak objasni roditeljima poginulih mladića, koji si sami kupovali kalašnikove od švercera i opemljeni samo srcem i u tenisicama krenuli na prve borbene linije. Dotični \"general\" i gen. Zagorec spadaju u istu kategoriju i imali su iste zaštitnike. Nikada nisu objasnili kako su zaradili prvi milionček, a obojica strahovito žale što je rat završio. U normalnim zemljana takovi završavaju pred streljačkim vodom a ne u dvorcima. Ali kako mi nismo normalna zemlja, sve jer kod nas je moguće pa čak i to da na pijedestal dižemo najljigavije ratne profitere.