Plaće su nam katastrofa i to je najveći problem. Nisu nam ih dizali 12 godina. Posao nije lak, probajte sami stati na papuču kamiona i provozajte se 200 metara da vidite kako je to. Ljeti je vruće, zimi se smrzavamo, a najslabije smo plaćeni od svih djelatnika Holdinga! Situacija u podružnici zrela je za štrajk, no sumnjam da će do njega doći – govori dugogodišnji radnik Čistoće, nazvat ćemo ga Ivan (podaci poznati redakciji).
Ne bude li dogovora, u prosvjed
Nezadovoljstvo u podružnici kulminiralo je zahtjevom za hitan sastanak s Upravom Holdinga i gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem. Više od tisuću zaposlenih u Čistoći potpisalo je peticiju kojom se traži sastanak. Ako to propadne, za idući je tjedan najavljen i prosvjed, a nije isključena ni mogućnost štrajka. A kao što kaže naš sugovornik, glavni je razlog nezadovoljstva niska osnovica plaće koja za vozače iznosi 5400, a za radnike 3000 kuna.
– U vrijeme Milana Bandića dobili smo dodatak od 1000 kuna, no rijetko nam se kada isplati čitav taj iznos. A kada dobijemo slobodan dan jer smo radili subotu ili blagdan, za taj nam dan umanjuju naknadu za prijevoz i topli obrok – nastavlja Ivan koji, baš kao i veći dio zaposlenih u Čistoći, kako bi uspio prehraniti obitelj, radi i posao sa strane. Neki od njegovih kolega, dodaje, rade dva ili tri posla. Otkako je uveden novi model odvoza miješanog otpada, kaže, obim posla se povećao.
– Prije smo po smjeni imali jednu vrstu odvoza, a sada imamo oko četiri s istim brojem ljudi. Iz Čistoće bježi tko god može, a na natječaje za zapošljavanje nitko se ne javlja. Ako se tako nastavi, nakon Nove godine više nitko neće ostati u firmi – iskreno će Ivan. Golem je problem za radnike i parking koji se naplaćuje. Čistoća je, kaže, jedina podružnica koja nema svoje parkiralište za radnike. Problematični su kamioni jer mnogi od njih rade u tri smjene.
– Ne održavaju ih kako bi trebali. Prije bi, kada bi kamion išao na servis, to trajalo dva, tri dana, a sada čekamo puno dulje. Dečki iz radione su čudotvorci, to što oni slože, to ni Merlin ne bi mogao iščarobirati, ali ne mogu ni oni više ništa jer nema dijelova. Ekipa koja je prije radila nabavu dobila je otkaze, a na njihova su mjesta zaposlili nesposobnjakoviće – govori Ivan. Od prodaje ZG vrećica, dodaje, Grad i Holding uprihodili su milijune, ali radnici koji ih svakodnevno odvoze to na svojim plaćama nisu osjetili.
– Svi se pitamo koliki iznos od prodaje vrećica ide u prihod Čistoće. Vjerujem da je zarada dovoljna da nam svima dignu plaće i omoguće dostojan život – kazuje.
Grad i Holding još se nisu oglasili u vezi sa zahtjevom za sastanak, govori pak Zdravko Stoilković, glavni povjerenik Samostalnog sindikata radnika u komunalnim i srodnim djelatnostima za podružnicu Čistoća.
– Još smo u statusu quo. Sastao se pregovarački odbor zbog kolektivnih ugovora, no nije bilo poziva nama koji smo potpisali zahtjev. Vidjet ćemo što će biti idući tjedan – Stoilković. Nezadovoljstvo je u podružnici ogromno, nastavlja.
– Zato smo se i obratili Upravi jer želimo sve riješiti razgovorom. Nadam se da će razumjeti da je stanje neodrživo, koeficijenti plaća su premali i tu grešku treba ispraviti. Nadamo se da ćemo uspjeti dogovoriti sve na sastanku, a ako ne uspijemo, pokrećemo prosvjed. Štrajk je zadnja opcija, ali je moguć – poručuje Stoilković.
Restrukturiranje je dio procesa
A hoće li se i kada Uprava megatvrtke i Tomašević sastati s predstavnicima sindikata radnika Čistoće, upitali smo Holding i Grad.
– Razumijemo da operativni radnici rade naporne i zahtjevne poslove i Holding već neko vrijeme radi na tome da se njihovi uvjeti poboljšaju kako bi imali sredstva za dostojanstven život. I restrukturiranje Holdinga dio je tog procesa, smanjenjem administracije povećavaju se mogućnosti ulaganja u uvjete rada operativnih radnika, uključujući plaće u poduzećima u kojima ima najviše takvih radnika – kažu u Holdingu. Naglašavaju da Uprava već neko vrijeme vodi razgovore sa sindikatima o dodatku kolektivnom ugovoru, no u ovom trenutku ne žele s detaljima izlaziti u javnost.
– Podržavamo Upravu Holdinga u restrukturiranju tvrtke te u naporima da poboljša uvjete rada operativnih radnika u podružnici Čistoća i u drugim sastavnicama – odgovaraju pak iz Grada.•
Umjesto da im se da potpora, ove vrijedne radnike čistoće se omalovažava i podcjenjuje. Čim su to zaslužili? Valjda tim što kupe vaša govna. Sramite se!