Obilježili su zagrebačku prošlost. U svoje doba bili su junaci. A na likovima iz legendi odgajane su generacije. Ljude bez kojih glavni grad ne bi bio isti oživjeli su članovi udruge "Zagreb u prošlosti", koji u sklopu projekta Zagrebački vremeplov svake subote šeću po Gornjem gradu i glavnome trgu. Turisti ih obožavaju, Zagrepčani od njih doznaju uvijek nešto novo.
Šminkanje cijeli sat
– Nitko od nas nije profesionalni glumac, ljude oduševljava što smo svi lokalci koji dobro poznaju svoj grad – kaže Sanja Pandurić, odnosno Marija Jurić Zagorka, voditeljica programa Zagrebačkog vremeplova, koji se provodi pod pokroviteljstvom Turističke zajednice grada Zagreba. Inače, Sanja Pandurić u stvarnom je životu radijska novinarka. Prije svakog izlaska na scenu pripremaju se sat vremena, a djevojke uređuju i profesionalne šminkerice. Kostime šivaju prema starim fotografijama, no nemaju dokaze o izgledu svih likova.
– U zagrebačkoj povijesti ne postoje konkretni podaci o tome kako je Manda izgledala, pa smo se u tim slučajevima oslanjali na dizajnerske skice – kaže Manda odnosno Ida Svetličić, inače studentica biologije.
Subotom od 10 do 13 sati ona stoji kod Manduševca s banom Jelačićem, kojeg je utjelovio Antun Božić, student etnologije i kulturne antropologije. Šestinsku pralju, pak, tumači Lora Elezović, povratnica iz Kanade, koja, kako kaže, nije znala za svoj lik kad je počela.
– Išla sam na edukacije, dobili smo i knjige koje moramo čitati kako bismo što detaljnije bili upoznati sa zagrebačkom povijesti – kaže Elezović.
Poštara glumi, pak, pravnik koji je kao malen želio biti poštar, kolporter je grafičar koji je za scenu izradio primjerak Obzora, gradski stražar bivši je branitelj... Za srednjoškolca Karla Petrčića, koji pohađa 4. razred Tehničke škole Ruđera Boškovića, ovo je prva sezona u Zagrebačkom vremeplovu.
– Danas sam u ulozi A. G. Matoša, za kojeg sam otkrio da je svirao violončelo te da je umro od karcinoma grla. No glumio sam i Ljudevita Gaja, bana Jelačića, kolportera, gradskog stražara... – kaže Petrčić.
Osma sezona
Tu je i lik najpoznatijeg prodavača bijelog pijeska iz Podsusedskog Dolja – Ivana Jelinčića, kojeg su odmilja zvali Kukurožica jer je uvijek za šešir imao zataknutu ružicu, a kućanicama kojima je pijesak nosio na prodaju za ribanje lonaca javljao se pozdravom – "Peska belega, ku-ku!".
– Kontaktirali su s nama njegovi nećaci koji još žive u Podsusedu, a prema fotografijama koje su nam dali osmisli smo i kostim – kaže Sanja Pandurić.
U osmoj sezoni posjetitelji mogu uživati još malo – do 3. listopada. Do tada se Ljudevita Gaja i Sidoniju Rubido Erdödy može pitati i sve o ilirskom pokretu, Vatroslava Lisinskog o njegovu djelovanju, a oni koji na Gornji Grad u subotu dođu od 17 do 20 sati mogu vidjeti i kako su izgledali zagrebački Romeo i Julija – Dora Krupićeva i Pavao Gregorijanec iz Zlatarova zlata Augusta Šenoe. Njihovu priču ispričat će Marta Lazić, koja je diplomirala kroatistiku i komparativnu književnost, a ujedno je i muzeolog - u ulozi Dore te Giorgi Gogoladze, student Fakulteta političkih znanosti kao Pavao Gregorijanac.
Bravo....simpatican nacin da se ocuva povijest, a i privuku turisti