Četvero studenata socijalnog rada – Tea Petruhar, Nikolina Salmanić, Iva Torbarina i David Mudri – autori su opsežnog istraživanja na 60 stranica “Promjene su moguće” o naseljima Kozari bok i Kozari putevi.
Stanovnici čiste livade
Proveli su ga prema modelu EU projekta, a istraživali su, kao što to čine američki socijalni radnici – na terenu, u razgovoru s ljudima. U istraživanju su im pomogli i statistički podaci.
Među 15 tisuća stanovnika koliko ih ima u ta dva naselja, isprepliću se razne kulture i vjere, a trećinu stanovnika čine Romi i muslimani. Društvo je nepovezano, puno je nepovjerenja među stanovnicima, a ni lokalna zajednica ne radi dovoljno, smatraju stanovnici.
– Radnici Čistoće ne održavaju zelene površine, nego to odnedavno rade stanovnici koje je okupio aktivist Anto Stanić iako po istom modelu kao i drugi plaćamo prirez i komunalije. Mnogi su nezadovoljni jer kvart ne nudi sadržaje, djeca su prepuštena ulici, nema parkova, samo zelenih površina – govori Nikolina Salmanić, autorica istraživanja koja živi u Kozari boku. U razgovoru sa sugrađanima doznala je da bi većina građana željela društveni dom sa sportskim igralištem jer bi se ondje mogli okupljati, održavale bi se tribine i radionice, prostor bi ponudili i udrugama da predstave svoje programe.
– Najveći problem su mladi koji nemaju gdje biti, posebno zimi pa u kafićima nije neobično naići na 12-godišnjake. Odnedavno se rodila ideja za otvaranjem boksačkog kluba za koju se u prvih nekoliko dana javilo 50-ak djece silno željnih bilo kakvih sportskih sadržaja – govori Nikolina.
Jeftinije ako grade sami
U razgovoru s građevinarima i arhitektima doznali su da bi gradnja doma stajala oko četiri milijuna kuna.
– Gradnja bi bila jeftinija kad bi dom gradili stanovnici naselja jer je velik broj njih zaposlen u građevinarstvu – govori Nikolina.