Hrvatska obrtnička komora (HOK) i Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) danas su u sklopu celjskog MOS-a, koji se održava do 15. rujna potpisale sporazum o dugoročnoj poslovnoj suradnji. Potpisom sporazuma vodstvo obiju komora iskazalo je spremnost za nastavak postojećeg te unapređenje i proširenje daljnjeg zajedničkog rada i suradnje, te raspravljalo o aktualnom stanju u obrtništvu u Sloveniji i Hrvatskoj, kao i mogućnosti jačanja suradnje na području projekata EU i poslovnog povezivanja.
Rad na crno najveći problem
Govoreći o aktualnom stanju u slovenskom i hrvatskom obrtništvu, predsjednik HOK-a Mato Topić i predsjednik OZS-a Štefan Pavlinjek te predsjednik upravnog odbora OZS-a Štefan Grosar istaknuli su gotovo istovjetne probleme, od kojih je rad na crno najizraženiji u objema državama. Slovenska i hrvatska iskustva u obrtništvu imaju dosta zajedničkih karakteristika, a posljedice gospodarske i financijske krize podjednako proživljavaju slovenski i hrvatski obrtnici. Hrvatskim obrtnicima, kazao je predsjednik Topić, važna su iskustva slovenskih kolega u prilagodbi EU, kao i problemi s kojima se susreću danas, kad su ravnopravni članovi zajedničkog EU tržišta. Slovenski i hrvatski obrtnici, naglasio je predsjednik OZS Pavlinjek, imaju isti cilj: ostvariti poticajno okruženje za obrtništvo, očuvati integritet majstora i prilagoditi se izazovima globalizacije.
Državna tajnica za poduzetništvo u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva Tihana Kraljić navela je kako Vlada RH intenzivno provodi mjere gospodarskog oporavka kako bi se svim gospodarskim subjektima, a posebice obrtima, olakšalo poslovanje smanjenjem poreznog opterećenja i pojednostavljenjem troškova poslovanja, kako bi veći dio njih poslovao u legalnoj sferi ekonomije. Naglasila kako je Ministarstvo u ovoj godini osiguralo 326 milijuna kuna za poduzetničke projekte, od čega je 16 milijuna za projekte namijenjene isključivo obrtnicima.
Slovenci ne povlače dovoljno iz fondova EU
Državni tajnik za gospodarstvo Republike Slovenije dr. Viljem Pšeničny naveo je da Slovenija ne uzima dovoljno sredstava iz fondova EU. Uspoređujući pokazatelje gospodarske suradnje Slovenije i Hrvatske, rekao je da su dvije zemlje veliki gospodarski partneri (Hrvatska je 4. partner Slovenije), ali da postoji još prostora za suradnju, posebice za hrvatske tvrtke na natječajima u Sloveniji za neposredne investicije. Kazao je i da 5000 slovenskih tvrtki neposredno izvozi u Hrvatsku, a izvoz je vrijedan 1,9 milijardi eura.
Na ovogodišnjem 43. MOS-u izlaže i devet hrvatskih izlagača, od kojih njih pet prvi put, u organizaciji i pod pokroviteljstvom Hrvatske obrtničke komore, koja sufinancira do 50% iznosa troškova izlaganja.
U uređenim sistemima je rad \"na crno\" gotovo nepoznata pojava a i podliježe rigoroznim sankcijama.Zašto? Jer su uređene države pa na pr.jedan dimnjačar,vodoinstalater,električar,zidar ili dr.,prof.itd.,itd.,svoje usluge naplaćuje po nekoj tarifi,odgovara za svoju uslugu,plaća porez,spava mirno ,živi mirno i u sigurnosti (koliko god je to u današnjem svijetu moguće) i stvar klapa.Pametnom dosta.Sjetimo se onog slučaja kada je neki naše gore list sazidao kuću bez ikakvih dozvola i nacrta u Švedskoj i kada su ga na otkrili (na zaprepaštenje i nevjericu javnosti)- nisu ga mogli kazniti neko vrijeme jer za takav slučaj nisu uopće imali zakone.