Zagrebački forum o urbanoj sigurnosti

Recept iz Beča: Dajte mladima zidove i neće biti štete na fasadama

beč
Foto: wienerwand.at
1/3
11.11.2015.
u 16:00

Početkom 90-ih austrijski grad osigurao zidove umjetnicima

Kako riješiti problem vandalskih grafita u gradu? Glavni je to cilj Zagrebačkog foruma o urbanoj sigurnosti – Dani prevencije kriminaliteta, o kojemu će sutra i preksutra raspravljati inozemni stručnjaci, gradonačelnici i župani, vijećnici gradskih četvrti, skupštine, mjerodavni pročelnici, ali i sami umjetnici grafiteri.

4000 kvadrata za njih

– Problem je to koji moramo rješavati kao zajednica. U europskim gradovima crtanje vandalskih grafita smanjeno je osiguravanjem legalnih zidova za oslikavanje. Primjerice, u Beču grafiteri svoje radove prvo predočuju gradskoj upravi. Na raspolaganju imaju četiri tisuće četvornih metara površine za legalno grafitiranje – kaže Alen Ostojić, predsjednik Savjeta za urbanu sigurnost Grada Zagreba. Kako bi stranu praksu doveo u Zagreb, na forum je pozvao i Kerstin Dressel iz Njemačke koja će predstaviti europsku online platformu za upravljanje grafitima, te Franza Kratzera, glavnog gradskog koordinatora za upravljanje grafitima u Beču.

– Još početkom devedesetih Beč je osigurao mladim umjetnicima legalne zidove duge 90-ak metara uz obale Dunava – kaže Kratzer, dodajući kako moguće štete na javnim površinama, kao i tužbe pojedinih grafitera, regulira posebna osnovana organizacija koja se bavi samo time. U sklopu projekta "Bečki zid" nove legalne površine konstantno se otvaraju, a umjetnici grafiteri dijele se između onih koji žele steći slavu stvarajući kompleksne murale, dok dio njih nastoji svoje potpise staviti i ilegalno na fasade, no na mjesta koja se teško dosežu, kao što su krovovi.

– To se smatra posebnim pothvatom. No, postoji kodeks časti među jednima i drugima: povijesne zgrade i spomenici ne diraju se – ističe Kratzer.

Vandalima veće kazne

Da je dvosmjerna komunikacija najbitnija smatraju i zagrebački umjetnici. Slaven Kosanović Lunar ne podržava, kaže, nijedan oblik vandalizma, no bilo kakav neprikladan način izražavanja ne može se stavljati u isti koš kao i nasilje ili gospodarski kriminal.

– Nije jasno što je vandalizam, a što nije, pa vandal ispada svatko sa sprejem u ruci – ističe umjetnik Lonac, koji uređuje derutna pročelja, te dodaje kako bi se vandalsko grafitiranje trebalo rješavati većim kaznama. Razlučiti što je vandalizam, a što ulična umjetnost nije problem, drži Boris Bare iz kolektiva Pimp my Pump, no te se dvije stvari ne bi smjele izjednačavati.

Komentara 5

TR
Trnjanec
19:45 11.11.2015.

Dajte im kvadratni kilometar zida i neće se ništa promijeniti, jer grafiti po zagrebačkim fasadama nisu djelo onih s bilo kakvom umjetničkom crtom u sebi, već djelo najobičnijih r-tarda koje bi prije svega trebalo dobro ispendrečiti. Umjetničke grafite imali smo, primjerice, na zidu u Branimirovoj - a onda je HŽ odlučio srušiti zid kako bi na njega postavio jumbo plakate.

BO
bode
03:08 12.11.2015.

U USA se ostaje bez prava na vozačku dozvolu. Ulove te da škrabaš po zidovima i veselo, možeš piti non stop jer te netko drugi uvijek vozi.

DU
Deleted user
08:11 12.11.2015.

A da primjene "recept" iz Švicarske, gdje se ljude odgaja od malih nogu i gdje se takve stvari fantastično sankcioniraju? Pitanje za Lonca i Borisa - ima li itko tko "uređuje" derutne fasade pismenu dozvolu vlasnika? Dok nema, riječ je o vandalizmu, a nikakvoj "uličnoj umjetnosti". A Slavenu KOsanoviću očito nije jasna razlika između načina izražavanja i vandalizma - uništavanje tuđe imovine NIJE neprikladan način izražavanja, pogotovo jer u tim žvrljotinama (osim par ogorčenih natpisa poput "gdje je revolucija stoko?" i "proleteri svih zemalja, ne valja ovo") nema nikakve jasne poruke. Hoćete izraziti bunt? Pa organizirajte prosvjede, javne tribine, govore na Trgu, pišite blogove... nemojte svoj nedostatak poštivanja tuđeg, a time i drugih kamuflirati u "umjetnost". Nepoštivanjem tuđeg ne poštujete niti druge ljude, a samim tim ni sami ne zaslužujete ičije poštovanje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije