Na Cvjetnom trgu održana je kampanja 'Dan zdravih dojki' kojim se želi skrenuti pozornost ženama da posvete veću brigu svojim dojkama kako bi u ranoj fazi otkrile rak dojki od koje svake godine oboli 2500, a umre 1000 žena.
Javnozdravstvenoj kampanji u organizaciji Grada Zagreba, Hrvatske lige za borbu protiv raka dojke, Zavoda Andrije Štampar i Večernjeg lista odazvale su se brojne Zagrepčanke koje su iskoristile i jedinstvenu priliku te pristupile pregledu na mobilnom mamografu. Jedna od njih bila je i 68-godišnja umirovljenica Marina Lipak.
- Na pregledu sam bila prije dvije godine pa sam ga napravila i sada. Nalaze još nisam dobila no nadam se da je sve u redu - kazala je ova umirovljenica koja je poručila svima da redovito odlaze na preglede jer ništa ne bole.
- Nije mi jasan strah nekih mojih prijateljica koje izbjegavaju mamograf. Želim svima poručiti da pregled ne boli i da nije neugodan - kazala je gospođa Marina.
Osim pregleda mamografom građani su imali priliku i savjetovati se sa stručnjacima međuma kojima su bili i organizatori dr.Damir Eljuga i Ilona Sušac.
- Dan zdravih dojki prije svega je osmišljen da bi poručili ženama da i same mogu učiniti jako puno za svoje zdravlje no to su mjere kojih se moramo pridržavati dugi niz godina. Također, svaka žena mora voditi računa da se rak dojke kada nastane može brzo otkriti te zato imamo i mamograf da omogućimo ženama da taj pregled i naprave
Pojasnila je da nema pravila kada se rak dojke može pojaviti i da nije riječ o bolesti koja zahvaća samo starije od 50 godina kako se često misli. Tako je iznjela podatak da u Hrvatskoj žene mlađe od 50 godina čine oko 17 posto oboljelih te da je najmlađa pacijetnica stara samo 17 godina.
- Treba od početka ženama usaditi svijest da će pregledi bit potrebni, a kontrole bi trebale započeti od 25-e godine.Potreban je određen broj godina da žene steknu tu rutinu godišnjih pregleda kaja bi trebala biti redovita nakon 30-e - kazala je Sučac. Sušac
Liječnici su ujedno educirali žene i kako pravilno obaviti samopregled dojki između specijalističkih pregleda. Taj posao obavljali su plastični, rekonstruktični, rekonstruktivni i estetski kirurzi Mladen Duduković iz KBC-a Rebro i Domagoj Eljuga iz Instituta za tumore koji svakodnevno izvode operacijske zahvate.
- Samopregled je nužan no on nije zamjena za mamografski pregled. Njega treba raditi stalno kako bi se žene dobro upoznale sa svojim grudima i kako bi lakše primjetile neke promjene - kazao je Duduković. Pojasnio je kako se mladim ženama preporučuje pregled ultrazvukom, a starijim od 40 i mamografom te po potrebi i magnetskom rezonancom.
- Do četrdesete godine potrebno je obavljati pregled najmanje svake druge godine dok bi starije trebale isti obaviti svake godine - kazao je Eljuga.
Njihova uloga kao plastičnih kirurga bila je savjetovati žene koje su prošle operaciju i oko plastične operacije grudi. Pojasnili su da svaka žena kojoj je uklonjena dojka ima pravo na rekonstrukciju obje dojke na teret HZZO-a i da se u Hrvatskoj ti zahvati obavljaju po svjetskim standardima.