Muke u zagrebačkom naselju

Škola u Donjem Dragonošcu je na čekanju jer se ne mogu dogovoriti kakvu će školu graditi

storyeditor/2022-01-20/PXL_190122_91549312.jpg
Foto: Željko Lukunić/PIXSELL
30.01.2022.
u 12:14

Dvije strane mjesecima se ne mogu složiti, a u Gradu nam kažu da zasad nije moguće da Donji Dragonožec dobije vlastitu matičnu školu, no da to nije isključeno u budućnosti.

Nisu to one učionice na koje su se navikli, malo im je i tijesno, ali barem nastavu mogu pohađati u toplome i bez straha da će im komad cigle pasti na glavu. Učenici koji pohađaju Područnu školu Donji Dragonožec, naselja u sastavu Gradske četvrti Brezovica, već točno godinu dana gradivo slušaju u prostorima tamošnje mjesne samouprave i dobrovoljnog vatrogasnog društva jer je njihova zgrada teško oštećena u petrinjskom potresu prije 13 mjeseci. I čekaju i đaci i njihovi roditelji da se vrate u prave učionice, no to se neće dogoditi tako skoro.

Nitko nas nije ni obišao

Jer na mjestu stare i bespovratno oštećene škole trebala bi u budućnosti stajati nova i moderna zgrada, no radovi nikako da počnu, jer se mjesna samouprava i Gradski ured za obrazovanje ne mogu dogovoriti o tome hoće li biti za četiri ili za osam razreda te hoće li ostati područni objekt OŠ Brezovica ili će s vremenom postati matična obrazovna ustanova. Razgovori se vode, kaže Marijan Hrgović, predsjednik Mjesnog odbora Dragonožec, još od početka prošle godine i nisu se previše pomaknuli s mrtve točke.

– Ovo je trenutačno područna škola za četiri razreda. Imali smo nekoliko sastanaka s Uredom za obrazovanje, a prema posljednjim informacijama, nova škola trebala bi se graditi i dalje za četiri razreda, ali s osam učionica i dvoranom. U drugoj fazi trebala bi se nadograditi s još prostorija poput kabineta za nastavnike, dvorane, kuhinje i knjižnice. Mi bismo pak htjeli da to bude škola za svih osam razreda jer je Donji Dragonožec naselje koje raste. Prije nekoliko godina dobili smo i novi vrtić, koji ove godine nije mogao primiti 30 mališana jer nije bilo mjesta. Valja razmišljati dugoročno – objašnjava Hrgović.

Slaže se i vijećnik Mjesnoga odbora Stjepan Cerovski, čija je želja da Dragonožec slijedi primjer naselja Pongračevo na Trešnjevci, čija je škola nedavno otvorena kao područna ustanova za učenike prva četiri razreda, no za nju se planira da u sljedećih nekoliko godina bude nadograđena s dovoljno učionica da primi i đake viših razreda te da se odvoji od matične škole.

– No razlika je u tome što su oni dobili dvodijelnu sportsku dvoranu, a za nas je u planu jednodijelna, čime nikako ne možemo postići status da s vremenom postanemo matična škola. Oni u Gradu očito ne znaju gdje je Dragonožec, ne znaju kako se razvija. Imamo 268 djece u dobi od novorođenčadi do 14. godine, a tu je i 50 učenika koji dolaze iz Markuševca Turopoljskog, koji, doduše, pripada drugom gradu, ali ti mališani ovdje nastavu pohađaju desetljećima. I zato i ja upozoravam da treba razmišljati dugoročno, ne mogu se stvari rješavati samo za ovaj trenutak – kaže Cerovski.

storyeditor/2022-01-20/PXL_190122_91549312.jpg
1/6

Slušali su iz Grada, napominju obojica, objašnjenja kako matični objekt nije moguć zbog nedovoljnog broja učenika i nedostatne površine zemljišta za takvu nadogradnju, no ne vjeruju da su ti argumenti dovoljno dobri. Isto smatraju i roditelji, a neki drže da se tako zanemaruje njihovo naselje i cijela četvrt Brezovica. – Možemo govoriti što želimo o bivšoj vlasti, ali prošli je pročelnik bio na terenu, a od nove ekipe još nitko nije došao u Dragonožec. Tražit ćemo da se organizira zbog građana, da vladajući dođu i stanovnicima objasne zašto ne može biti matična škola – ogorčen je Damir Kalaica, jedan od roditelja koji je bio među autorima peticije kojom se traži gradnja nove škole.

Moglo bi početi krajem 2022.

I tako se dvije strane mjesecima ne mogu složiti, a u Gradu nam kažu da zasad nije moguće da Donji Dragonožec dobije vlastitu matičnu školu, no da to nije isključeno u budućnosti.

– Područnu školu Donji Dragonožec, naime, trenutačno pohađa tek 88 učenika, a u prvi razred upisano ih je samo 17. Na postojećem bi se zemljištu pak, u skladu s važećim propisima, mogla izgraditi škola za maksimalno 240 učenika, a državni pedagoški standard ističe da je optimalna osnovna škola veličine 16 do 20 razrednih odjela, odnosno 320 do 560 đaka – objašnjavaju. Dodaju i da se trenutačno radi na izmjeni idejnog projekta kako bi se objekt mogao graditi u dvije faze pa bi se u prvoj stvorili uvjeti za područnu školu s novim učionicama za četiri razreda, a u drugoj radilo na proširenju i dodatnoj infrastrukturi koja bi stvorila uvjete da u budućnosti stekne status osmogodišnje matične ustanove. Početak gradnje, kažu, očekuje se krajem godine.•

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije