UKIDANJE 24-SATNE ASISTENCIJE

SOIH upozorio: Studentima s invaliditetom koji borave u domu narušena je kvaliteta života i sigurnost

Zagreb: Studenti svojim tijelima ispisali Sava i snimili milenijsku fotografiju prije obnove doma
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
1/3
29.10.2024.
u 17:13

Asistenti su neizostavni dio studentskog života te ključni činitelj u osiguravanju potrebne podrške, sigurnosti i pomoći, osobito studentima s invaliditetom koji su prvi put daleko od svojih domova

Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH) upozorila je u utorak kako je odlukom Sveučilišta o ukinutim radnim mjestima asistenata u Studentskom domu Stjepan Radić značajno narušena kvaliteta života i sigurnost studenata s invaliditetom koji borave u domu. 

- Smatramo da su asistenti neizostavni dio studentskog života te ključni činitelj u osiguravanju potrebne podrške, sigurnosti i pomoći, osobito studentima s invaliditetom koji su prvi put daleko od svojih domova - naglasili su u priopćenju. 

Početkom ove akademske godine Studentski dom Stjepan Radić ukinuo je 24-satnu asistenciju koja je bila dostupna studentima s invaliditetom koji su tamo boravili obrazloživši odluku zakonskim izmjenama koje su svim osobama s invaliditetom omogućile da sami angažiraju asistente. SOIH je također istaknuo kako je od 2009. Studentski dom služio kao primjer dobre prakse i inkluzije za studente s invaliditetom, stvarajući poticajnu i pristupačnu sredinu u kojoj su svi studenti mogli ravnopravno sudjelovati u akademskom životu i svakodnevnim aktivnostima. Studentski dom Stjepan Radić, imaju prilagođene sobe, rampe, dizala za studente s invaliditetom.

SOIH podržava višegodišnji prijedlog Ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom da Sveučilište u Domu uspostavi radno mjesto jednog njegovatelja na 24 sata. Ističu kako iskustvo pokazuje da je takav način rada imao iznimno prihvatljive učinke, ali i uspostavljen sustav koji je funkcionirao na temelju prioritetnih potreba i nije dolazilo do nesporazuma. Time bi se stvorila osnovna pretpostavka neovisnoga življenja, sukladno Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom, i poslala jasna poruka kako Sveučilište brine o inkluziji i ravnopravnosti svih svojih studenata.

POVEZANI ČLANCI:

- Uspostavljenu dugogodišnju praksu valja zadržati jer predstavlja primjer dobre prakse za regiju i šire. Predloženo rješenje omogućilo bi jednake prilike za sve te održalo standard kvalitete života u studentskim domovima, ne samo za osobe s invaliditetom nego za cjelokupnu studentsku zajednicu - zaključili su. 

Ured pravobranitelja osoba s invaliditetom također je reagirao na situaciju uputivši prijedloge nadležnom ministarstvu da se osigura potrebna podrška zapošljavanjem jedne ili više osoba kao radnika u studentskom domu u svrhu pružanja osobne asistencije kao podrške svim studentima s invaliditetom koji su tamo smješteni.

- Cilj je na taj način osigurati im jednake mogućnosti stanovanja u studentskim domovima tijekom studija i uključivanja na studijske programe i visoka učilišta prema osobnom interesu, odnosno osigurati u domu potrebnu podršku kroz 24 sata, a koja je na raspolaganju svakom pojedinom studentu prema njihovim individualnim potrebama - izjavio je pravobranitelj Darijo Jurišić.

Za ukidanje 24-satne osobne asistencije u Studentskom domu, tj. da je osigurana samo podrška u vremenu od 14 do 22 sata, Ured pravobranitelja saznao je u rujnu 2024., a studenti su istaknuli da im problem predstavljaju noćni sati. Ured pravobranitelja nije dobio odgovor od Sveučilišta u Zagrebu te Studentskog centra u Zagrebu

FOTOGALERIJA:

Zagreb: Studenti svojim tijelima ispisali Sava i snimili milenijsku fotografiju prije obnove doma
1/3

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije