Zagreb bi, prema najavama gradonačelnika Milana Bandića, mogao uvesti naplatu parkiranja na gotovo cijelom gradskom području, čime bi bio rijetkost, barem u europskim razmjerima.
Usporedili smo stoga kakva je situacija u nekim od gradovima, koji su Zagrebu bliski, ili mu mogu biti uzor.
Od 23 okruga u Beču ne naplaćuje se parkiranje u njih osam. Od 1.-9. i 15., na području velike dvorane Stadthalle, i okrugu 20 stanari mogu kupiti godišnju kartu za 120 eura. U udaljenijim okruzima karta za stanare je 90 eura.
Vozači mogu koristiti ljubičastu besplatnu karticu za kratka zaustavljanja (do 10 minuta). U Rimu (na slici) parkiranje u strogom centru stoji 1,20 eura po satu za vozila s dozvolom. Na ostalim mjestima je jedan euro. Parkira li se pola sata, plaća 0,5 eura.
Postoje i mjesta za besplatno parkiranje na najviše na tri sata. Izvan strogog središta parkiranje je besplatno.
U Bruxellesu postoji 19 općina i 19 propisa i cijene se razlikuju po općinama. Zajedničko je da stanari imaju besplatnu kartu u svojoj ulici i općini. Postoje ulice s besplatnim parkiranjem na dva sata, ali moraju istaknuti kad su parkirali. U kvartu blizu EU Parlamenta sat stoji 1,5 eura.
>>Građani i struka: Nigdje u svijetu ne naplaćuje se parkiranje u cijelom gradu
U Rimu (na slici) parkiranje u strogom centru stoji 1,20 eura po satu za vozila s dozvolom. -- Kretenu novinarski, kolika je onda cijena za vozila koja nemaju dozvolu koju spominješ? Danas očito svatko može biti novinar u VL!