Nakon što su proveli pilot-projekt “Stop program” u općini Trnje, program provođenja alternativnih sankcija za protupravno ponašanje maloljetnika, jučer ga je Udruga sudaca za mladež predstavila i javnosti. Umjesto da maloljetnike neprihvatljiva ponašanja odvedu pred sud i kazne ih novčanim kaznama, za desetero djece predložili su mogućnost prekida sudskog postupka uz prihvaćanje savjetovanja, treninga socijalnih vještina ili tromjesečnog rada u humanitarnim organizacijama.
Zagrebačka općina Trnje odabrana je kao najprometnija, a djelatnici policijske postaje zaustavljali su maloljetnike koji su nakon 23 sata bez pratnje zatečeni na ulici.
Upozorenje, ne represija
– Akcija nije bila represivnog karaktera, već upozorenje maloljetnicima koje smo zaustavili te pozvali njihove roditelje. Oni su dobili brojeve djelatnika iz Centra za socijalnu skrb, a 85 posto njih s odobravanjem je prihvatilo savjetovanje – rekao je načelnik PP Trnje Drago Barišić. Uhvaćeni maloljetnici potom su, ako su oni i njihovi roditelji bili voljni, angažirani u određenoj udruzi te su četiri sata pomagali u njezinu radu.
– Kod nas su, jer se savjetovanje odvijalo u prosincu i siječnju, djeca prebacivala podatke iz jednog kompjutora u drugi, inače bi išli u prirodu, što je svojstveno našoj udruzi – kaže predstavnik Udruge škole izviđača Dalibor Jelavić. Nakon što odradi dogovorene obveze, maloljetnika procjenjuje stručna osoba koja, utvrdi li da je kroz program prošao uspješno, dostavlja izvještaj sudu i postupak se ne pokreće. Udruga sudaca namjerava isti projekt proširiti i na općine Centar i Medveščak.
Izmjena zakona?
– Radimo i na izmjeni Prekršajnog zakona, kako djeca ne bi morala u sudski proces, već da im se odmah ponudi alternativa – kaže predsjednica Udruge i sutkinja za mladež Županijskog suda Lana Petö Kujundžić te dodaje kako je 40.000 kuna premalo za toliko kompleksan projekt.
>>Književnica Branka Primorac nudi rješenje za mlade nasilnike
Rad???? Jadna djeca.