Četrnaest mjesnih odbora, 42 sjednice. Razdoblje – pola godine. Tek svaka dva mjeseca, u prijevodu, sastajali su se vijećnici mjesnih odbora, s tim da su čelnici kvarta, u slučaju jednog mjesnog odbora, u šest mjeseci održali tek jedan sastanak.
Nakon profesionalizacije
Upravo ga je takav “rad”, objasnio je HNS-ov skupštinski zastupnik Tomislav Stojak, ponukao da na prijedlog gradonačelnika o povišici čelnicima gradskih četvrti, mjesnih odbora, a i njihovim vijećnicima, uloži amandman. Bandićev pak prijedlog, međutim, na izglasavanje pred zastupnike na prekjučerašnjoj sjednici Skupštine nije ni došao jer je jednostavno povučen s dnevnog reda.
– Doradit ćemo ga, pa ćemo ga na izglasavanje dati odmah na prvoj sjednici nakon Nove godine, najvjerojatnije u veljači – objasnio je tako gradonačelnik Milan Bandić povlačenje prijedloga koji predviđa, podsjetimo, povećanje naknada sa 7181 kunu na 12.400 kuna bruto za predsjednika Vijeća gradske četvrti. Njegov zamjenik, umjesto 3591 kunu, dobivao bi 6200 kuna bruto, dok bi se naknada vijećnicima povećala s 2426 na 3120 kuna bruto. Predsjednik Mjesnog odbora dobivao bi 4650 kuna bruto umjesto 1602 kune, njegov zamjenik 3100 umjesto 801 kunu, dok bi vijećnici mjesnih odbora umjesto 486, primali 1550 kuna. Od 1. siječnja na snagu je trebala stupiti ta odluka, koja će sad ipak na izglasavanje tek u veljači. I tada, smatra Tomislav Stojak, takva razina povećanja naknada bit će “potpuno neprimjerena situaciji u kojoj Zagrepčani žive, a ujedno će predstavljati iznimno velik trošak koji će platiti svi građani Zagreba”.
– Još u srpnju Odboru za izbor i imenovanja poslao sam inicijativu za izmjenu Odluke o naknadi predsjednicima, potpredsjednicima i članovima vijeća četvrti i mjesnih odbora. Moj je prijedlog bio vrlo jednostavan. Dva mjeseca prije u Skupštini smo usvojili odluku po kojoj je ukinut mjesečni paušal zastupnika, a regulirano je da imamo pravo samo na naknadu za onu sjednicu na kojoj smo prisutni. Također, ako se isti dan održi više skupštinskih sjednica, naknada ostaje za jednu, a u slučaju svečane sjednice, na novac nemamo pravo. Predložio sam da se na isti način reguliraju naknade i vijećnicima – objasnio je Tomislav Stojak te dodao kako čelnicima četvrti i odbora nema smisla povećavati naknade u ovom trenutku jer nisu zaposlenici Grada. Postanu li to u nekom trenutku budući da se njihova profesionalizacija najavljivala, njihov će se status morati regulirati zakonski.
– Nikako gradskom odlukom, kao što se to sad pokušava napraviti – rekao je Stojak koji, kako kaže, nije za potpuno ukidanje naknada vijećnicima, već je za to da one ostanu na istoj razini kao i dosad. Posla po četvrtima ima, objasnio je HNS-ovac, ali gotovo svi predsjednici, potpredsjednici i vijećnici zaposleni su te su im naknade od Grada samo dodatni bonus.
Neformalni razgovori
– Samo sjednice nisu jedini način na koji mi radimo. Neformalni razgovori s građanima, dežurstva u mjesnim odborima za građane, dostupnost i odgovaranje na telefon i na mail, telefonsko obavještavanje građana u slučaju hitnih aktivnosti, sve to spada u naš posao – objasnili su u mjesnim odborima. To shvaća i sam Stojak, kaže, jer to sve radi i on, a opet mu se naknada svede na prisutnost na sjednici.
– Jedna od najbitnijih stavki u mom angažmanu jest i odlazak na kućne adrese gdje me sugrađani pozovu da dođem vidjeti problem koji ih muči. Suradnja s mjesnim odborima i četvrtima u svim tim problemima izuzetno je bitna, ali građani često i ne znaju da ta tijela postoje – zaključio je Stojak.