Vjerujemo da nema čitatelja kojemu neće biti draga današnja tema koju radimo u suradnji s Facebook grupom Zagreb kakav je bio nekada. Riječ je, naime, o prigodnoj obljetnici koje će se prisjetiti dosta čitatelja.
Negdje u ovo doba prije 30 godina ponovno je otkriven simbol Zagreba, Manduševac. Opsežnim radovima koji su zahvatili metropolu bio je obuhvaćen i ondašnji Trg Republike, današnji Trg bana Jelačića.
Slobodni pad vode
Pri njegovoj rekonstrukciji još je jednom, nakon gotovo 90 godina, na svjetlo dana izašlo to, slobodno se može reći, mitsko zagrebačko mjesto. Kao i sve u Zagrebu tako i Manduševac ima zanimljivu povijest. Ne bi bilo ispravno misliti kako je današnje mjesto fontane Manduševac ono originalno. Pravi se zdenac Manduševac, koji je godinama služio Zagrepčanima kao izvor, nalazio u prostoru koji bi danas bila ili Bakačeva 3 ili adresa Trga s brojem 14.
Spominje se kako je kao zdenac uređen 1852. na mjestu na kojem je i danas. Voda je u njega s izvora dovedena slobodnim padom. No, 1878. tok je vode preusmjeren prema kanalizaciji, da bi 1898. godine pri rekonstrukciji trga konačno bio i zatrpan pa zaboravljen gotovo 90 godina. Kako doznajemo, ipak se znao njegov položaj pa on i jest planiran kao epicentar glavnoga gradskog trga u planovima njegove obnove iz 1978. Zaista je i pronađen gdje se i mislilo da jest za obnove Trga uoči Univerzijade 1987.
Manduševac je tada reaktiviran i ostavljen kao najljepša gradska fontana, no sad ipak s vodom iz gradskog vodovoda. Sjećamo se kako je u početku usred fontane stajao kameni blok. Riječ je o bloku na kojem su stajale svjetiljke koje su zdenac osvjetljavale do zatrpavanja.
I u Smogovcima
Legende vezane uz njega brojne su. Najpoznatija govori o lijepoj Mandi i banu koji je s vojskom prolazio pustarom koja je nekad bila tu gdje je danas Zagreb. Udarcem mača u tlo otvorio se izvor, a ban je izrekao znamenitu rečenicu: “Mando, zagrabi”, po kojoj su imena dobili i Manduševac i Zagreb.
Neki izvori kažu kako je za pronalazak zdenca zaslužan bl. Augustin Kažotić. Postoji i legenda prema kojoj je za gradnje katedrale 1312. i velike suše on udario štapom u tlo iz kojeg je potekla voda. No, to su tek dvije od nekoliko priča o nastanku imena naše metropole.
Što se Manduševca tiče, vjerovalo se da bacanje novca u njega donosi sreću. O tome je riječ i u jednoj epizodi Smogovaca gdje se novca nastoje domoći Crni Jack i Kumpić. Danas se novac više ne baca, u Manduševcu se kupaju tek maturanti za norijade.
Lijepi moj Zagreb!