Grad Zagreb u svom vlasništvu ima 7504 stana, a u njih 72 žive visoki državni dužnosnici i zaposlenici državnih institucija koji na raspolaganju prosječno imaju 61 kvadrat.
Iako su stanove nakon isteka dužnosti trebali vratiti, prema nalazu Državne revizije za 2014., u njima i dalje žive. Za iseljenje, stoji u reviziji, najčešće nisu dobili ni poziv na predaju stana ili je poziv stigao “tek nakon nekoliko godina.”
Kada se zna da su dužnosnici plaćali najam prema ugovorenoj najamnini koja se najčešće uzimala kao dvostruka cijena najma po kvadratu koju plaćaju socijalni slučajevi (2 x 2,70 kuna), odskače pronalazak ugovora kojima se i ta cijena išla snižavati.
“Zlatni rudnik” neiskorišten
Po toj cijeni najam plaćaju i 23 gradska službenika koja koriste stan prosječne veličine od 54 kvadrata, a nije poznato kolik najam plaća 120 znanstvenika, kulturnih radnika i osoba od interesa za Grad i državu koji do stana dolaze na preporuku svog ravnatelja ili ministra. Gradski stan za cijenu od 2,70 kuna po kvadratu koristi i 1366 osoba sa statusom zaštićenog najmoprimca, 2731 osoba na temelju lošeg socijalnog statusa te 264 osobe koje su u stan provalile, ali su status legalizirale te sada plaćaju najam.
Plan je da se prazni poslovni prostori daju u zakup od 1 do 7 kuna po kvadratu i da se ulaganje oduzme od cijene najma
Mirza Šabić
Obrtnička komora Zagreb, predsjednik
To im je omogućeno odlukom Gradske skupštine 2012. kad je podvučena crta tko će moći ostati u stanu, a tko ne. Unatoč tome, gradske stanove još bespravno koristi 1249 osoba, dok je oko 1300 stanova prazno. Po tržišnim cijenama najam Gradu plaća 4814 osoba.
Grad u svom vlasništvu ima i “zlatni rudnik” prihoda – poslovne prostore. U vlasništvu ih je 4170, a njih 1284 su prazna i propadaju pa u gradskoj blagajni na njima gube i novac jer za njih moraju plaćati režijske troškove. Prema podacima iz Grada, nije stvar tako crna jer od ta 1284 čak 848 lokala je u Sopnici Jelkovcu, samo su 92 u roh-bau izvedbi, dok je 601 garaža i 288 parkirališnih mjesta.
Za ostale neiznajmljene prostore po gradu navode da su u podrumima ili derutnim dvorišnim zgradama, devastirani i vlažni. Gradske i državne službe koriste 583 prostora, 365 koriste političke stranke i udruge koje plaćaju najam, a 62 prostora stranke i udruge koriste besplatno.
Skupština je odlučila 2012. da se ilegalcima, ako su siromašni, da socijalni stan, a ostalima da ga otkupe ili se isele
Zvane Brumnić
SDP, gradski zastupnik
Stranke – najgori podstanari
Upravo su stranke, prema reviziji, među najgorim podstanarima te unatoč tomu što za kvadrat, ako ga plaćaju, izdvajaju od 2 do 7 kuna po kvadratu, i to malo zakupnine ne podmiruju redovito. Pravih zakupaca od kojih Grad ima financijsku korist tek je 1464, a od njih je prikupljena i većina od 178 milijuna kuna koliko je Grad zaradio od najma od 2012. do 2014.
U gradskim prostorima je i 412 osoba bespravno. Iz Grada su se reviziji požalili da, nakon što pokrenu sudski postupak, sud zahtjeve odbacuje dok Grad ne sredi sve papire iako je riječ o nacionaliziranim objektima koje bi se do okončanja spora trebalo moći koristiti. Požalili su se i na državu da ne želi ustupiti Gradu zemljište za gradnju cesta, autobusnih stajališta i slično.
Koliko je u zemlji guzicara, grebera, laznjaka,....? Nema te reforme gospodo, nema.