KULTURNO DOBRO

U potresu je stradala i rezidencija u Visokoj ulici iz 16. stoljeća

Visoka
Foto: Marko Prpić/Pixsell
Autori: Hina, Hana Ivković
14.04.2020.
u 15:18

U javnosti se spominjala kao mogući ured bivše predsjednice Republike, a prve procjene statičara pokazale su oštećenja koja se moraju sanirati te prema očekivanim preporukama predstoji sanacija rezidencije.

Jedna od zgrada oštećenih potresom 22. ožujka je i državna rezidencija u Visokoj 22, odnosno palača Pongratz.  Smještena je na kraju istoimene ulice i na vrhu brežuljka čije se padine spuštaju prema Tuškancu, Streljačkoj i Mesničkoj ulici. Kompleks, zajedno s perivojem površine 8735 metara četvornih, te ima status izdvojenog kulturnog dobra. U javnosti se spominjala kao mogući ured bivše predsjednice Republike, a prve procjene statičara pokazale su oštećenja koja se moraju sanirati te prema očekivanim preporukama predstoji sanacija rezidencije u suradnji s Upravom za zaštitu kulture i Gradskim zavodom za zaštitu spomenika kulture, jer je riječ o objektu koji je zaštićeno kulturno dobro, javilo je Hini Ministarstvo državne imovine. 

Nije ovo jedina oštećena državna nekretnina jer prema podacima Ministarstva njih oko 10 posto kojima upravlja društvo Državne nekretnine trenutno je neupotrebljivo, a oko 35 posto privremeno je neupotrebljivo. 

Od ostalih državnih institucija, Ministarstvu su se oko štete javilia i ministarstva vanjskih poslova i kulture, Središnji državni ured za Hrvate izvan Hrvatske, Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), Vladin Ured za udruge, Pučka pravobraniteljica, Državni hidrometeorološki zavod, Ured komisije za odnose s vjerskim zajednicama, Povjerenik za informiranje, Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. 

Obratili su se i Centar za posebno skrbništvo, Centar za socijalnu skrb Zagreb, odnosno njegove podružnice Donji Grad, Gornji Grad Medveščak, Obiteljski centar – Podružnica Zagreb i Podružnica za Zagrebačku županiju, Knjižnica Marije Jurić Zagorke, Regos, Državno izborno povjerenstvo (DIP), Hrvatski muzej naivne umjetnosti, Muzej Ivana Meštrovića, Hrvatski povijesni muzej, Muzejski dokumentacijski centar.

Neke su institucije zatražile drugi, odgovarajući prostor, jer im onaj koji trenutno koriste, zbog potresa nije pogodan za rad.

"Tako smo npr. zaprimili zahtjev Ministarstva vanjskih poslova, koje je bilo smješteno na Trgu Nikole Šubića Zrinskog, da mu je hitno potreban zamjenski prostor te smo ih privremeno smjestili u zgradu na adresi Pantovčak 258.  Središnji državni ured za Hrvate izvan Hrvatske prijavio je štetu na poslovnom prostoru koji je koristio na Trgu hrvatskih velikana 6, te smo ih privremeno, do saniranja, smjestili u poslovni prostor u Palmotićevu 24.“, navodi Ministarstvo.  

Ključne riječi

Komentara 1

TR
trigeminus
16:20 14.04.2020.

A Hrvatski institut za povijest ?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije