Šest montažnih vrtića za gotovo petsto djece, četiri tisuće prosječnih zagrebačkih plaća ili pak bazen za stanovnike zagrebačke Dubrave – sve se to moglo realizirati umjesto što će se graditi fontana na zelenoj površini na Aveniji Većeslava Holjevca, čiji je početak najavio gradonačelnik Milan Bandić tijekom svog biciklističkog pohoda po zagrebačkim gradilištima.
Dvije etape gradnje
No umjesto toga, napravljen je projekt koji ima dvije etape, a procijenjena vrijednost radova samo za prvu etapu, za koju je u tijeku i natječaj javne nabave, iznosi 25 milijuna kuna. Ona bi obuhvatila gradnju dviju velebnih fontana, dvaju pothodnika, od Sveučilišne knjižnice do livade te od naselja Trnje prema zelenoj površini.
U drugoj etapi bi pak na ovoj površini zimi bila klizališta.
Ovom građevinskom planu gradonačelnika ne protive se samo članovi Vijeća gradske četvrti Trnje, kojoj spomenuta površina pripada, a koja prošle godine nije dobila ni kune za male komunalne akcija. Naime, ni urbanisti nisu oduševljeni novim Bandićevim potezom.
– Taj se prostor uništava i rasprodaje na najgori mogući način. Tamo će staviti fontane, čime način na koji je vodio cjelokupnu politiku prema gradu doživljava vrhunac. Njegov potez mogao bi se uporediti sa situacijom u Skopju i cjelokupnom zbrkom oko izgradnje divovskog kipa Aleksandra Makedonskog. On očito želi pridonijeti monumentalističkom izgledu grada – kazao je urbanist Zlatko Uzelac.
Bespomoćni u Trnju
Iako protiv odluke gradonačelnika, u kojoj ga je podržala i Skupština, ne mogu ništa, vijećnici upozoravaju da ima puno važnijih ciljeva i da bi se štošta drugo moralo napraviti.
– Nismo dali pozitivno mišljenje o toj Bandićevoj odluci. Predali smo planove i nacrte drugih projekata koji su važniji za realizaciju, no uzalud. Jednostavno, nije vrijeme za fontane – kazao je predsjednik gradske četvrti Ivan Bare.
Pa na Kajzerici nema nijedan vrtić pa ni osnovna škola