Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević i njegovi zamjenici održavaju redovnu konferenciju za tisak, prvu u drugoj godini mandata. Pretpostavlja se da će teme na dnevnom redu biti problem otpada, pješačka zona u Vlaškoj koju građani kritiziraju te sve češće pucanje cijevi.
Konferenciju je otvorio dogradonačelnik Luka Korlaet viješću kako je OŠ Miroslava Krleže potpuno obnovljena i spremna za iduću školsku godinu. Na redu je, dodao je, i OŠ Ivana Merza koja će također biti spremna primiti učenike iduće školske godine.
– Izuzetno je zahtjevno jer se radi o vrijednoj zgradi. Izgleda kao nekad, ali s potpuno novom infrastrukturom – poručio je Korlaet. U Vugrovcu se pak završava popravak, sanacija i dogradnja škole stradale u potresu koja će biti završena u kolovozu. Primit će 324 učenika.
Sanira se i OŠ Bukovac koja je također novosagrađena u suvremeni objekt po najvišim standardima, rekao je Korlaet, no ona neće biti gotova najesen već za drugo polugodište. I Osnovna škola Ksavera Šandora Gjalskoga se rekonstruira i dograđuje novim učionicama. Na krovu škole bit će igralište otvoreno javnosti, otkrio je dogradonačelnik.
U Trnjanskoj Savici rekonstruira se i dograđuje OŠ Juraja Kaštelana, a i ona će biti gotova kada počne drugo polugodište. I u OŠ Ante Kovačića dograđuje se nova dvorana i novi razredi. OŠ "Savski gaj" i područna škola "Blato" završene su, idući tjedan je tehnički pregled te će u novoj školskoj godini u njih krenuti 220 učenika.
– Pozornost je posvećena uređenju sportskih terena kojima će se koristiti djeca iz cijelog naselja – rekao je Korlaet te pokazao tabelu sedam škola koje će do 2023. i 2024. biti završene.
– Bitno nam je da sva naselja u Zagrebu imaju matičnu ili područnu školu te da pređemo s trosmjenske na dvosmjensku i jednosmjensku nastavu – zaključio je.
Danijela Dolenec govorila je pak da je na savjetovanje poslala odluku o socijalnoj skrbi. Ako sve bude išlo po planu, na Skupštini je u srpnju, rekla je.
– Usvojen je novi Zakon o socijalnoj skrbi, to je bio povod, no i to da uključimo u ovu odluku nove društvene skupine – rekla je.
Za sve osobe s invaliditetom potpora će biti jedinstvena bez obzira na stupanj invaliditeta, naknada će biti 200 kuna mjesečno. Prvi put se obuhvaćaju i korisnici naknade za starije osobe, koji su najugroženija skupina jer imaju nikakva ili niska primanja. Oko 65% primatelja su žene pa predlažemo da dobiju novčanu pomoć od 400 kuna mjesečno.
– Uključujemo i nezaposlene hrvatske branitelje i njihove obitelji, dobit će pravo na naknadu troškova stanovanja, električne energije, komunalnih usluga, plina. Treća je skupina samohranih roditelja koji koriste dječji doplatak. Samohrani su roditelji skupina u potrebi, a pomoć je po djetetu u iznosu od 200 kuna mjesečno – navela je Dolenec.
Za to će se izdvojiti 3,5 milijuna kuna više no što je planirano, a iduće godine to je 13 milijuna kuna više za najugroženije skupine,. Savjetovanje traje do idućeg srpnja. Novi pročelnik za obrazovanje je Luka Juroš, zaposlenik Ministarstva obrazovanja, Europske komisije, a završio je London School of Economics.
O priključcima za vodu
Riješeno je 5200 zahtjeva od oko 8000. Zbog nepotpune dokumentacije i nepotpunih tehničkih uvjeta ostali zahtjevi nisu riješeni. Dio i zbog toga što i dalje postoje dijelovi grada koji nemaju vodno-komunalnu strukturi, no i to se rješava s 1,8 milijardi investicija u vodovodnu mrežu.
O suradnji s SDP-om i Mostom na parlamentarnim izborima
Nismo o tome razgovarali, no suradnja s desnim strankama poput Mosta za nas nije opcija.
O sredstvima za gradnju boksova za otpad
Boksevi su jeftiniji jer smo tražili najjeftiniju ponudu, a vjerujemo da će i doći do suradnje između ulaza u istu zgradu, što će pojeftiniti cijenu po kućanstvu. Time će se maknuti barem dio kanti s javnih površina. Stavljanje kanti na javnu površinu zadnja je opcija, smetlarnici bi trebali biti u zgradama, na parcelama vlasnika, a tek onda se ide na opciju boksova. Kažnjavat će se svaka situacija u kojoj se kontaminiraju reciklati, vjerujem da će suvlasnici svoje kontejnere htjeti imati pod svojom kontrolom. Za korištenje javne površine neće se naplaćivati naknada, ali ne možemo plaćati i ugradnju boksova. Tamo gdje je GSKG upravitelj zgrada, a upravlja većinom, opcija je da se ponude povoljni jeftini krediti, a vjerujem da će i suvlasnici ponuditi takve opcije. U interesu je građana da se maknu spremnici s javnih površina.
O drobilicama na Jakuševcu i Resniku
Negativan utjecaj drobilice na Jakuševcu smo smanjili, a u Resniku smo usuglasili s Vladom da negdje moramo zbrinjavati građevinski materijal koji nastaje nakon obnove. Uz tri lokacije postoje i tri betonare, stari materijal će se vraćati u obnovu grada, prve kuće su udaljene 400 metara i ne znam kako to može ugroziti građane na bilo kakav način.
O Sesarovim naknadama u Holdingu
Novi Zakon o sprječavanju sukoba interesa početkom godine stupio je na snagu, pa su i direktori poduzeća postali dužnosnici i mi ćemo se tome prilagoditi. Ako je netko u previše nadzornih odbora, maknut ćemo ih iz njih, što se i čini mi se, radi. Proces traje. A zašto o tome pričamo samo u Holdingu, a ne u drugim poduzećima u Hrvatskoj, to je drugo pitanje, no Grad će zakon poštovati.
O plaćama bivših voditelja Holdingovih podružnica
Svi bivši voditelji na listi su za otkaz.
Odluka o otpadu i vrećice
Ako sve neće biti spremno, odgodit ćemo odluku, javna nabava za vrećice je pred završetkom, marža je minimalna i neće oštetiti Čistoću, a građani će moći kupiti te vrećice u trgovinama. To je jedan od desetka procesa koji su potrebni da bi novi sustav krenuo.
Tomašević laže