Nova žičara od Dolja, sportsko-rekreacijski centri na područjima bivših kamenoloma, helidrom na Krumpirištu, planinarske staze za osobe s invaliditetom, obnova sanatorija Brestovac, jahačke staze, edukativni centri za posjetitelje, vidikovac na TV tornju... najveće su to promjene u prostornom planu Parka prirode Medvednica, koji bi se prema procjenama stručnjaka trebao donijeti u rujnu.
Još tjedan dana
Javna rasprava o planu traje još točno tjedan dana, a sve primjedbe mogu se dostaviti na adresu Zavoda za prostorno uređenje Grada Zagreba, Republike Austrije 18. To su već učinili stanovnici Podsuseda koji na području Jagodišća posjeduju šume.
– Proučili smo prostorni plan kao i Generalni urbanistički plan (GUP). Ono što nas zanima jest zašto je po članku 67. na području našeg vlasništva moguća gradnja golf-terena, požalili su se na tribini koju je organizirao Zavod za prostorno uređenje grada Zagreba. No, golfa u parku prirode neće biti, uvjerava Aleksandar Bašić, koordinator izrade plana u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja.
Grafika: Kristina Franić
Ipak, promjena će biti, a kao najvažniju ističe obnovu Brestovca.
– Za prostor će se izrađivati i poseban urbanistički plan na državnoj razini, a objekt će se obnoviti i oživjeti, kaže Bašić te dodaje kako za Brestovac postoji nekoliko planova namjene. Jedna od njih je korištenje objekta u turističke svrhe. Ono što će u park prirode privući još veći broj posjetitelja su i vidikovci koji će se graditi iznad Vile Rebar, Zakićnice, Oštrca te kod planinarskog doma Grafičar. No najbolji pogled na grad pružat će se s vidikovca na TV tornju.
Foto: Goran Jakuš/Pixsell
Izostali važniji projekti
Dugoročan plan parka prirode jest i razvitak seoskog turizma. Važno je i osposobiti izvore vode jer od njih 25 zasad funkcioniraju tek njih četiri. Do najvišeg vrha Medvednice moći će se doći kroz 14 glavnih te 33 sporedna ulaza u park, čije je uređenje također u planu. Na Sljeme će se moći i žičarom, doduše samo sa zagrebačke strane jer se bistranska žičara neće obnavljati.
– Postoji nekoliko varijanti idejnog rješenja, međutim žičara će se graditi tek nakon što se plan i donese, objasnio je Bašić i dodao da se odustalo od plana koji je žičaru predviđao od okretišta na Mihaljevcu.
Skijalište se zasad neće povećavati, ali na Krumpirište će, po novom planu, u hitnom slučaju moći sletjeti helikopter. A unatoč brojnim promjenama obuhvaćenim planom, iz Parka prirode Medvednica ističu da su veći infrastrukturni projekti ipak izostali.
– Ceste, tuneli i žičare sa sjeverne strane dovodili su u park brojne izletnike, no njihova obnova nije obuhvaćena planom – objasnila je Snježana Malić Limari, ravnateljica PP Medvednice. Svoj mali dio na području parka imaju i studenti Agronomskog fakulteta, kojima će se omogućiti gradnja novih manjih građevina, a tlo koje koriste bit će zaštićeno.
" Holyjin amandman" još nije ni u raspravi ,a ovi iz Grada već napušeni !Znaju li oni k a k o d a n a s izgleda Medvjednica ? Znaju li oni da je večina planinarskih staza zakrčena i neprohodnadna ? Znaju li oni da su s v a planinarska odmarališta poluurušena i opasna po život posjetitelja ? Znaju li oni da je Sljemenska cesta napola urušena i impregrirana strojnim uljima gdje se svaki ćas mogu dogoditi prometne nesreće sa smrtnim posljedicama ? Znaju li oni da je Križni Put na Bliznecu devastiran i opasan za šetaće ? Znaju li oni da se na planiranoj trasi žičare nalaze masovne grobnice iz 1945.god. ? Oni laprdaju o "vidikovcu " na vili Rebar !Je li itko od njih zna kako izgleda šuma Rebar ? Jednorječju..sramotno mazanje očiju zagrepčanima .Prvo vratite Medvjednicu u stanje od prije dvije godine a potom sanjajte mega projekte.