Epidemija ospica ne jenja. Otkako je u Klinici za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević registriran prvi oboljeli, i to stranac, nakon čega su se ospice pojavile u Centru za radnu terapiju i rehabilitaciju Stančić u Dugom Selu, broj zaraženih u Zagrebu i županiji popeo se na tridesetak, doznajemo od dr. Borislava Aleraja, epidemiologa u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Ipak, u Zavodu sljedećih dana očekuju još samo sporadične slučajeve jer su poduzete sve potrebne mjere kako bi se bolest suzbila. Većina građana - rodbina i drugi koji su dolazili u kontakt s oboljelima - cijepljena je, objašnjava dr. Aleraj.
- Od 30-ak zaraženih, polovica ih je iz Stančića, a svi oboljeli su u dobi do 30 godina. No, epidemija bi sigurno bila veća da cjepivo protiv ospica u nas nije obvezno od 1968. godine. Djeca se cijepe u drugoj i šestoj godini, pa je procijepljenost stanovništva velika. Lani je, naime, u nas evidentirano svega šest, a preklani osam slučajeva ospica ili morbila - veli dr. Aleraj i domeće kako zdrave osobe, i djeca i stariji, cjepivo lako podnose, jedino što je bolest u starijoj dobi neugodnija.
No, problem je što se virus među necijepljenima prenosi i lakše od gripe, pa se u čitavom svijetu nadaju iskorjenjivanju te klasične dječje bolesti koja se prenosi kapljičnim putem. Inkubacija traje 10-12 dana, a potom se javljaju visoka temperatura, konjuktivitis i sve izraženiji kašalj, pjege na sluznici ždrijela i obraza, a na posljetku tipičan osip.
U 10 do 20 posto slučajeva bolest izaziva teške komplikacije kao što su upale srednjeg uha, pluća i mozga.
Jolanda RAK ŠAJN