Zagrepčani u 1. svjetskom ratu

Vrijeme su kratili radeći pepeljare od bombi u rovu

04.03.2015., Zagreb - U sklopu izlozbe Odjeci s bojisnice degustirane su torte napravljene prema receptima iz I. svjetskog rata. Izmedju ostalih, na izlozbi su bili izlozeni predmeti iz I. Svjetskog rate koje su gradjani donirali za potrebe izlozbe.  Phot
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
1/5
10.03.2015.
u 10:00

Odjeci s bojišnice Građani Muzeju grada posudili i darovali predmete za izložbu

Kad su im, u djetinjstvu, roditelji, bake i djedovi pričali o dogodovštinama članova njihove obitelji iz Prvog svjetskog rata, nisu ih voljeli slušati.

Dapače, priznaju, to im je sve bilo jako dosadno, a sad bi dali sve da mogu iz prve ruke čuti kako su se njihovi djedovi i očevi snalazili u rovovima po Europi prije stotinjak godina.

Razglednice za brata

Upravo zato mnogi su Zagrepčani predmete iz Prvog svjetskog rata, koji su povezani s njihovim obiteljima, darovali izložbi Muzeja grada Zagreba "Odjeci s bojišnice: Zagreb u Prvom svjetskom ratu".

– Donio sam razglednice koje je, u vrijeme rata, moj djed Franjo pisao svom bratu Roku. Kupio je četrdeset razglednica, što objašnjava u prvoj od njih, te obećao da će pisati svaki dan svoje vojne službe – ispričao je Krunoslav Tušek te dodao da mu je posebno draga razglednica koju je djed poslao za Uskrs, jer ju je sam iscrtao, i to tamburama koje su i on i brat kojem je pisao svirali. Žao mu je, doduše, objašnjava, što nema više djedovih predmeta.

Pisao memoare

A sve što se skupiti moglo, skupio je, sam priznaje, Goran Ante Blažeković. Fotografije, ordene, vojnički prsten, ali i proglase cara i kralja Franje Josipa I. na dva jezika veličine nokta samo su neki od predmeta koje je na neko vrijeme smjestio u muzej.

– U ratu je bio bakin brat, a sve u vezi s njim uvijek me zanimalo. Osobno, najdraži predmet mi je pepeljara napravljena od komadića bombi, metaka i ostalog metala – rekao je Blažeković dodajući da su rukotvorinama vojnici kratili vrijeme na fronti. Upravo sve položaje, na kojima je bio smješten njezin djed tijekom rata, posjetila je Dora Bošković.

– Baka nije imala novca da hrani tri sina pa je moj tata završio u vojnoj školi i odmah, na početku rata, poslan je na bojište. Mi smo ta sva bojišta kasnije i obišli, da vidimo gdje se borio – objasnila je Dora Bošković, dok je posebno sjećanje u muzej donijela i Irena Naglić, čiji je djed rukom, godinama nakon njegova završetka, pisao memoare na Prvi svjetski rat.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije