Zahtjevi za povećanjem plaće radnika ZET-a naišli su na burne kritike građana. Skoro 6000 kuna, koliko bi iznosila prosječna plaća nakon povećanja osnovice od 16 posto, još više bode u oči kad se usporedi s primanjima drugih sugrađana. Plaće radnika ZET-a, mahom srednjoškolskog obrazovanja, uvelike će nadmašiti i državni prosjek od 4032 kune, pa će tako "tramvajci" daleko iza sebe ostaviti i one s doktorskim titulama.
- Medicinska sestra s dvadeset godina staža koja radi na odjelu intenzivne njege, što se smatra najtežim radnim mjestom, zarađuje oko 3400 kuna. U to ulazi dodatak od 20 posto za teške uvjete rada. Ona na bolničkom odjelu prima oko 3000 kuna, a u ambulanti oko 2300 kuna. Plaću im dižu noćne smjene, koje se plaćaju 40 posto više - objasnila je predsjednica glavnog vijeća Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara Zdenka Gizdić.
Najgore prolaze sestre koje su zaposlene kod privatnika, smatra Gizdić. Njihova plaća "pada" na 2000 kuna, a božićnicu i regres mogu zaboraviti.
- Svaki sindikat ima pravo boriti se za ono što želi, no u zahtjevima treba biti realan. Čini mi se da su ovaj put malo "iskočili" iz konteksta - rekla je Z. Gizdić.
S takvim stavom slažu se i djelatnici dječjih vrtića. Osnovica plaća teta sa završenom višom školom je 1930 kuna, dok zetovci s već izborenim povećanjem na 2115 kuna još uvijek nisu zadovoljni.
- Prosječna plaća odgojiteljice u vrtiću koja cijeli dan radi s djecom i ima obvezu stručnog usavršavanja je oko 4300 kuna. I to nakon dvadesetak godina staža - rekla je Vesna Hrvoj, ravnateljica Dječjeg vrtića Bajka.
Paradoksalno, no kako se penju po ljestvici obrazovanja, plaće su mizernije i u većem neskladu sa ZET-ovim potraživanjima. Notorni primjer su vježbenici i novaci u znanstvenim ustanovama, fakultetima i ministarstvima, kojima nedostaje radnog iskustva, no koji imaju desetak godina više "škole" od prosječnog zetovca .
- Prvih godinu i pol plaća u ministarstvu mi je bila 2900 kuna. Tek nakon državnog ispita porasla je na 3500 kuna. Bila sam najbolja studentica na fakultetu, a i magistrirala sam u rekordnom roku. Svjesna sam da se znanje ne cijeni previše, no udovoljavanje ovako nerazumnim zahtjevima me osobno vrijeđa - rekla je A. F.
SANDRA VELJKOVIĆ