Noć istraživača održat će se 27. rujna u Zagrebu, Splitu i Rijeci, a već tradicionalno se održava svake godine zadnjeg petka u rujnu u tristotinjak gradova u 35 zemalja diljem kontinenta.
Događaj financira Europska komisija kroz Marie Curie akcije u Sedmom okvirnom programu za istraživanje i tehnološki razvoj (Seventh Framework Programme - FP7), za čiju je provedbu u Republici Hrvatskoj zadužena Agencija za mobilnost i programe Europske unije. Noć istraživača organizira se kako bi se na zabavan i jednostavan način podigla svijest šire javnosti o važnosti znanstvenog istraživanja za društvo te srušile predrasude koje često postoje prema znanstvenoistraživačkoj zajednici.
Jedan od pozitivnih učinaka manifestacije svakako je i povećana zainteresiranost mladih za profesionalnu karijeru u znanosti. Uz Agenciju kao koordinatora projekta, u organizaciji ovogodišnje Noći istraživača u Hrvatskoj kao partnerske institucije sudjeluju najveće hrvatske znanstvenoistraživačke institucije u tri najveća hrvatska grada: Društvo znanost.org, Sveučilište u Splitu, Sveučilište u Rijeci, Medicinski fakultet u Rijeci, Tehnički fakultet u Rijeci, Sveučilište u Zagrebu, Institut Ruđer Bošković te Institut za fiziku. Z
Znanstveni tulum u središtu grada!
Hrvatska inačica Noći istraživača obuhvaća mnoge aktivnosti povezane s temom „Znanost i tehnologija u službi zdravlja i kvalitete života“ koje će se istodobno održavati na glavnim gradskim trgovima, trgovačkim centrima i pješačkim zonama u sva tri grada.
U Zagrebu će se aktivnosti odvijati na Cvjetnom trgu i susjednim ulicama, a posjetitelji će moći sudjelovati u znanstvenim eksperimentima na otvorenom, razgovarati sa znanstvenicima različitih znanstvenih disciplina, okušati sreću u nagradnim igrama i kvizovima o znanosti te pogledati neke od dokumentarnih filmova ili zabavno-edukativnih isječaka. Zagrebački posjetitelji moći će vidjeti kako se spravlja nitrogenski sladoled, posjetiti Malu snimaonicu mozga, naučiti nešto o materijalima budućnosti, otkriti kako nas bombardiraju kozmičke zrake, sudjelovati u brojnim pokusima, prošetati se znanstvenim crvenim tepihom te vidjeti zanimljive projekcije i izložbe.