Na putu je nešto više od mjesec dana, a nakon što je preletio gotovo deset tisuća kilometara, Maksi se smjestio na području Sudana. Mnoštvo skakavaca i ugodna klima ono su, objašnjava Andrea Bračko, stručna voditeljica i kuratorica za ptice u Zoološkom vrtu, što tu mladu rodu drži upravo u Africi. Maksijev put kuratorica pomno prati svaki dan, budući da je na njega, ali i još jednu rodu, ženku Lonju, postavljen odašiljač koji omogućuje istraživačima da ih prate na svakom koraku.
– Za Maksija se može reći da je krenuo putem koji smo i očekivali. Školski je krenuo preko Srbije, Rumunjske i Bugarske te stigao sve do Turske pa se preselio i do juga, na područje Sudana. Hoće li se još spuštati, zasad ne možemo znati – sa smiješkom priča Andrea Bračko te dodaje kako se u Zoološkom ipak svi više čude migraciji koju je izabrala roda Lonja.
Ona je na put krenula nekoliko dana kasnije, ali prije nego što je napustila Hrvatsku dva tjedna odlučila je provesti u Kopačkom ritu.
– I to uglavnom na jednoj livadi, koja je najvjerojatnije puna žaba i malih kukaca kojima se rode hrane – objasnila je kuratorica Andrea Bračko, koju je posebno iznenadila i činjenica da je mlada Lonja zimu odlučila provesti –- u Makedoniji. Kako je objasnila Bračko, roda je krenula na jug, stigla do Grčke, ali se ponovno odlučila vratiti na područje Makedonije, gdje je i sad.
– Bude li imala hrane, neće imati problema. Rode migriraju isključivo zbog hrane, a ne zbog dolaska zime – rekla je Bračko koja će i dalje pratiti kretanje Maksija i Lonje, budući da je pri prvoj migraciji smrtnost roda čak 80 posto.