s najfinijom hrskavom koricom

Kruh koji se ne mijesi – ako ga još niste probali, krajnje je vrijeme da to učinite!

Kruh koji se ne mijesi – ako ga još niste probali, krajnje je vrijeme da to učinite!
04.02.2023.
u 07:00
Danas pripremamo slavni kruh za koji ne trebate savladati ni osnove dizanog tijesta. Ovaj kruh se ni ne mijesi, samo pomiješajtge sastojke, a dalje vrijeme radi svoje!
Pogledaj originalni članak

Na Internetu postoji bezbroj recepata za kruh koji se ne mijesi, mi uvijek igramo na sigurno pa ga pripremamo prateći savjete Tanje Pastuović Klaić koja od svega najviše voli peći kruh. Ovaj kruh je postao veliki hit nakon što ga je davnih dana njujorški pekar Jim Lahey prezentirao novinaru New York Timesa. Kruh koji se ne mijesi i danas je jako popularan. Svijet je osvojio drukčijim načinom pripreme koji kasnije (puno kasnije!) rezultira finim kruhom, mekane, prozračne sredine i tanke, posebno hrskave korice te prekrasnim rustikalnim izgledom. Priprema ovog kruha je krajnje jednostavna samo ga treba dugo čekati (tijesto je najbolje pripremiti navečer za sljedeći dan). Kruh se treba peći u posudi s poklopcem koja može u pećnicu (znači bilo koja vatrostalna posuda, staklena ili keramička, okrugla ili ovalna). Mi koristimo okruglu posudu promjera 20 cm.

Kruh koji se ne mijesi

Sastojci za osnovno tijesto:

  • 450 g brašna  (možete kombinirati pšenično i pirovo brašno)
  • 350 ml mlake vode
  • 1/4 žličice suhog kvasca
  • 1 žličica soli

Priprema:

U zdjeli pomiješajte brašno, sol i kvasac pa dodajte vodu i samo promiješajte da se sastojci sjedine. Pokrijte i ostavite na sobnoj temperaturi 12 do 16 sati (npr. pripremite navečer, a stavite peći sljedeći dan). Tijesto će tijekom stajanja malo narasti, biti puno balončića i postati ljepljivo. Pobrašnite radnu plohu, izručite tijesto, pobrašnite ga odozgo pa lagano rukom rastanjite. Sada preklapajte tijesto sa svih strana (lijeve, desne, donje i gornje) prema sredini. Da, da, jako je mekano i možete si pomoći lopaticom za tijesto. Čistu kuhinjsku krpu obilno pobrašnite pa tijesto prebacite na krpu, zamotajte ga u nju i ostavite da odmara oko 2 sata (može i duže, meni je znalo stajati i duplo duže jer mi tako odgovaralo). U pećnicu stavite posudu s poklopcem u kojoj će se kasnije peći kruh, ugrijte na 250 °C, pa kada se sve zagrije, vruću posudu pažljivo izvadite iz pećnice, u posudu stavite odstajalo tijesto, poklopite, vratite u pećnicu i pecite 30 minuta. Sada posudu izvadite, maknite poklopac pa vratite kruh u pećnicu na još 15 minuta. Pečeni kruh izvadite iz posude i stavite na rešetku. 

receptura stara 80 godina

Glavni slastičar Orijenta dao nam je recept za krafne s detaljnim objašnjenjima za totalne početnike!

Ne možemo ih dovoljno napeći, tvrde u malom ali složnom pogonu slastičarnice Orijent u kojem na sam Fašnik potroše 1000 jaja i više od 100 kilograma brašna. Taj dan se u Orijentu ne radi ništa drugo – samo se peku krafne. Svake se godine uvedu i dodatni okusi, ali temeljni recept i dalje je isti, a klasične krafne s pekmezom i dalje su među najprodavanijima.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.