Više od dva mjeseca nakon Nove 2024. godine, oni koji još nisu napredovali u svojim odlukama o zdravlju i mršavljenju možda se osjećaju malo obeshrabreno. Ali, stručnjaci se slažu da broj na vagi ne bi trebao biti jedini način za mjerenje uspjeha. Sama težina ne daje potpunu sliku zdravlja osobe, kaže dr. Barbara Bawer, liječnica primarne zdravstvene zaštite na Državnom sveučilištu Ohio Wexner Medical Center, piše New York Post.
Nekada su liječnici koristili indeks tjelesne mase (BMI) za mjerenje graničnih točaka koje određuju ima li netko prekomjernu težinu ili je pretil. Ali, u lipnju 2023. Američka liječnička udruga (AMA) objavila je da je BMI 'nesavršena mjera' jer ne procjenjuje izravno tjelesnu masnoću. Kako bi dobili sveobuhvatniji pogled na zdravlje, Bawer potiče ljude da se vrate 'osnovama' - mozgu, aktivnosti, želucu, imunitetu, pregledima i spavanju. Razvila je jednostavan popis koji svatko može koristiti da provjeri svoje zdravlje - zajedno s pitanjima koja treba razmotriti za svaku stavku.
1. Mozak: 'Imate li problema s pamćenjem dogovorenih sastanaka ili važnih datuma? Gubite li često stvari? Je li se vaš SAGE rezultat promijenio u prošloj godini?'. SAGE (Self-Administered Gerocognitive Exam) je test koji sami provodite i koji može uočiti rane znakove demencije. 'Ako pacijent otkrije da je zaboravniji - ili još gore ako mu član njegove obitelji ili prijatelj skrene pažnju na to - to može biti znak da vaše kognitivno zdravlje nije onoliko dobro koliko bi trebalo biti', rekla je Bawer. U tom slučaju preporučuje posjet liječniku radi procjene.
Kako bi se ojačalo kognitivno zdravlje, Bawer je predložila aktivnosti poput moždanih igara ili slagalica. Ostali savjeti za poboljšanje zdravlja mozga uključuju uravnoteženu prehranu, redovito vježbanje, održavanje dobre hidracije, dobar san i povezanost s prijateljima, obitelji i zajednicom. 'Loš kognitivni status može biti posljedica depresije ili demencije', primijetila je Bawer.
2. Aktivnost: 'Koliko ste aktivni? Radite li svaki tjedan 150 minuta umjerene tjelovježbe? Osjećate li bolove tijekom vježbanja? Sjedite li više od osam sati dnevno?'. Bawer objašnjava: 'Sjedilački način života, kao što je rad od kuće i sjedenje za računalom veći dio tog vremena bez ustajanja, izlaže vas riziku od kardiovaskularnih bolesti'. Dodala je da 'sjedenje kroz dugo vrijeme steže naše mišiće i stavlja više stresa na naše zglobove kada ih koristimo'.
Kako bi se to spriječilo, liječnica je predložila postavljanje alarma svakih sat vremena koji vas podsjeća da ustanete, odete na zahod, prošećete do drugog dijela doma ili izađete van kako biste napravili više koraka i kretanja. 'Istezanje je također važno kako starimo kako bismo poboljšali svoju fleksibilnost, kao i zdravlje mišića i zglobova', dodaje. Pobrinite se da nađete vremena za redovitu tjelovježbu, a pritom vodite računa o svim novim bolovima koje osjetite tijekom tjelesne aktivnosti.
Tjelovježba služi kao blagotvoran stres za tijelo koji pomaže u održavanju homeostaze, potičući stanične prilagodbe za zdravlje i dugovječnost. 'Ti učinci uključuju blagotvoran učinak na hormone, jačanje mitohondrija, podupiranje popravka i obnove te pomoć tijelu da se prilagodi izazovima', rekla je, 'Vježbanje ne mora značiti provođenje vremena u teretani. Također možete povećati tjelesnu aktivnost uvođenjem zabavnog kretanja u svoj dan —parkirajte daleko na parkiralištu, idite stepenicama radije nego dizalom, organizirajte improvizirane plesne sesije dok čistite kuću ili prošećite s psom'.
3. Želudac: 'Imate li probavne smetnje, bolove u trbuhu ili nadutost? Je li vam pražnjenje crijeva redovito? Ima li krvi u stolici? Jeste li doživjeli neobjašnjivo povećanje ili gubitak težine?'. Neobjašnjivi gubitak težine, rekla je Bawer, 'mogao bi biti znak raka. Neobjašnjivo debljanje može biti posljedica nekoliko stanja, ali to također može ukazivati na nezdravu hranu koja ulazi u vaše tijelo i sjedilački način života'.
Neredovito pražnjenje crijeva može značiti da je pokretljivost crijeva spora, što može biti posljedica nedostatka aktivnosti, loše prehrane ili slabog unosa vode - i može dovesti do upale i razvoja bolesti. 'Probavne smetnje mogu biti znak GERB-a (gastroezofagealne refluksne bolesti) ili ezofagitisa, a za oba mogu biti potrebni lijekovi koji će nam pomoći u liječenju', primijetila je Bawer.
Drugi potencijalni okidači uključuju intoleranciju na hranu ili osjetljivost, funkcionalne abdominalne poremećaje ili bolesti poput divertikulitisa, ishemije, opstrukcije crijeva ili čira. 'Ozbiljno shvaćanje ovih stanja može potencijalno radikalno poboljšati zdravlje', rekla je, 'Zdrava probava bez bolova i redovito pražnjenje crijeva mogu značiti pravilnu probavu hranjivih tvari i cvjetajući mikrobiom, a sve to intrinzično podupire cjelokupno zdravlje tijela'.
4. Imunitet: 'Razbolijevate li se često ili imate česte infekcije? Treba li vam duže nego drugima da se oporavite od bolesti? Jeste li primili preporučena cijepljenja?'. Bawer je rekla: 'Vaš imunološki sustav možda neće biti na visini ako ne vježbate, ne jedete dobro ili ne spavate dovoljno, a to može dovesti do čestih infekcija'. Genetska stanja ili autoimuna stanja također mogu dovesti do niskog imunološkog sustava.
'Ojačajte svoj imunitet unosom hranjivih tvari koje su vam potrebne kroz uravnoteženu prehranu i ostanite u tijeku s cijepljenjem', savjetuje Bawer. Također, studija iz ožujka 2023. pokazala je da karakteristike ultraprerađene hrane mogu potaknuti kronične upale u tijelu i potaknuti nezarazne bolesti. 'Odaberite svježu i cjelovitu hranu kako biste stvorili kamen temeljac za imunitet', preporučuje, 'Usredotočite se na proteine kao što je meso hranjeno na pašnjacima, organska perad i riba ulovljena u divljini s niskim sadržajem žive, kako biste stekli niz vitamina i fitonutrijenata koji podržavaju imunitet'.
5. Pregledi: 'Jeste li obavili godišnji pregled kod svog liječnika primarne zdravstvene zaštite? Imate li zdravstvenih problema? Jeste li u tijeku sa svim preporučenim projekcijama?'. Praćenje fizičkih pregleda – čak i ako nemate nikakve simptome – može pomoći u otkrivanju bolesti prije nego što se potpuno razviju ili čak počnu. Liječnici također mogu dati modifikacije načina života koje treba razmotriti kako biste izbjegli razvoj bolesti.
'Mnogo puta tijekom godišnjih pregleda, kada nešto pitamo pacijenta, dobijemo vitalne pokazatelje ili uradimo laboratorijske pretrage, nađemo problem koji se sprema, iako pacijent nije imao simptome i inače ne bi to znao', rekla je, 'Mišljenje od strane stručnjaka može pružiti nepristran pregled nečijeg zdravlja, pronaći potencijalno nedijagnosticirane probleme i dati motivaciju da se nastavi put zdravlja'.
6. Spavanje: 'Spavate li sedam do devet sati svake noći? Jeste li umorni tijekom dana? Trebate li često odspavati da preživite dan?'. 'Loš san povezan je s kardiovaskularnim bolestima, kognitivnim padom/demencijom, lošim imunitetom, promjenama raspoloženja poput depresije i tjeskobe, i neprikladnim aktiviranjem receptora boli, između ostalog', rekla je Bawer.
Hrkanje koje ometa san može biti znak nedijagnosticirane apneje za vrijeme spavanja, upozorila je, koja zahtijeva liječenje CPAP uređajem. 'Većini ljudi treba sedam do osam sati sna da bi se oporavili, čak i ako misle da mogu funkcionirati s manje', dodaje. S druge strane, prekomjerno spavanje može biti znak depresije. Nazivajući spavanje 'osnovnim temeljem zdravlja i blagostanja', preporučuje njegovanje dosljedne rutine i tamno, hladno okruženje za spavanje.