Svaka pomisao na masnoće u prehrani trudnica izaziva oprez i negodovanje.
Jesu li sve masnoće nezdrave i treba li ih konzumirati tijekom trudnoće, neka su od pitanja koje trudnice postavljaju u ginekološkoj ambulanti, istaknula je dr. med. Sanja Boras.
Većina trudnica svjesna je činjenice da zdrava i uravnotežena prehrana potpomaže urednoj trudnoći i osigurava optimalan rast i razvoj bebe.
Važan izvor energije
Masti su važan izvor energije i one pomažu u apsorpciji određenih nutrijenata. Pojedine vrste masti nazivamo nezasićenim, odnosno "dobrim", jer pospješuju lučenje "dobrog" kolesterola. Nezasićene masti mogu biti mononezasićene ili polinezasićene i takve bi trebale dominirati u prehrani trudnica.
Jedno od novijih istraživanja upućuje na važnost konzumiranja neke vrste "zdravih masnoća" tijekom trudnoće. Rezultati su pokazali da postoji opravdano manji rizik od rađanja djece s autizmom. Prema istraživačima žene koje konzumiraju velike količine linolne kiseline – vrstu omega-6 masne kiseline koju nalazimo u biljnim uljima, orašastim plodovima i sjemenkama – imale su 34 posto manje vjerojatnost da će roditi dijete s autizmom u usporedbi sa ženama koje su konzumirale niske razine dobrih masnoća.
Poznato je da loše masti koje se unose u kontinuitetu i u velikim količinama mogu dovesti do vrlo ozbiljnih kardiovaskularnih poteškoća. Pod lošim mastima primarno mjesto zauzimaju zasićene masnoće. Ove masti nalaze se u masnom mesu, proizvodima od punomasnog mlijeka (punomasni sir, vrhnje) i žumanjku jaja. Konzumiranje jaja, mlijeka i mesa nužno je tijekom trudnoće zbog sadržaja proteina, vitamina i minerala koje sadrže, ali masti unutar istih treba svesti na razumnu mjeru.
>>Prženje na svinjskoj masti ipak je zdravije nego na biljnom ulju